Röviden

2008. február 23., szombat, Világfigyelő
Belgrádi mérleg

Egy halott és több mint 150 kórházi ellátásra szoruló sebesült a mérlege a csütörtöki belgrádi tömegdemonstráció idején kitört zavargásoknak. A Koszovó függetlensége elleni tiltakozás közben megvadult fiatalok több külföldi képviseletet megtámadtak, a horvát és az amerikai nagykövetséget fel is gyújtották. Az amerikai nagykövetségről egy elszenesedett holttest került ki, de hogy ki volt az áldozat, azt egyelőre nem tudni. A képviselet azt közölte, hogy minden munkatársa ép és sértetlen. A dühödt rombolás kezdete után kivonuló rendőrök összecsaptak a tüntetőkkel, s a mentőknek több mint 150 embert — köztük 35 rendőrt — kórházba kellett szállítaniuk, több mint 110-et pedig az utcán láttak el.

Washington hazahív mindenkit

Az Egyesült Államok úgy döntött, hogy átmenetileg hazarendeli belgrádi diplomáciai missziójának tagjait. ,,Nem bízunk abban, hogy a szerb hatóságok gondoskodni tudnak a nagykövetség tagjainak biztonságáról" — mondta Rian Harris, a testület szóvivője. A döntést azután hozta meg az amerikai külügyminisztérium, hogy csütörtök este a Koszovó függetlensége ellen tiltakozó több százezres tömegből néhány százan kiváltak, garázdálkodtak, majd egyebek mellett megrohamozták, és részben felgyújtották az Egyesült Államok belgrádi nagykövetségét.

Az EU a követségek védelmét kéri

Az Európai Unió felszólította tegnap Szerbiát, hogy tegyen meg mindent a külföldi diplomáciai képviseletek védelme érdekében. ,,A nagykövetségeket meg kell védeni, és ez az adott ország kötelessége" — mondta Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a szlovéniai Brdóban tartott uniós védelmi miniszteri találkozón. Utalt arra, hogy kedvezőtlenül befolyásolhatja Belgrád és az EU közötti kapcsolatokat, ha az erőszakos cselekmények folytatódnak Szerbiában. A szlovéniai találkozón Franz Josef Jung német védelmi miniszter is elítélte a belgrádi eseményeket, és kijelentette: a szerb rendőrségnek gyorsabban közbe kellett volna lépnie.

Könnygázzal lövik

a szerb tüntetőket Mitrovicában

Könnygázzal próbálják távol tartani az ENSZ rendőrei Kosovska Mitrovicában azt a mintegy ötezer szerb tüntetőt, aki a várost kettéválasztó Ibar folyó hídján át be akar hatolni Mitrovica déli, albánok lakta részébe. A hidat védő rendőrök tegnap délután kezdtek könnygázgránátokat lőni a tüntetőkre, miután azok rohamra indultak ellenük. Az etnikailag kettéosztott városban, amely hagyományosan forrópontja az észak-koszovói szerbek tiltakozásainak, ötödik napja tartanak a tüntetések.

Tilos a belépés

Koszovóba rendbontási szándékkal tegnap reggel óta tilos a belépés. Az ENSZ-közigazgatás, az UNMIK rendőrsége, a koszovói rendőrség és a KFOR békefenntartó katonái reggel hat óra óta csak a koszovói lakosokat, illetve azokat engedik belépni Szerbiából, akikről feltételezik, hogy nem veszélyeztetik a rendet, a nyugalmat. Veton Eljsani, a koszovói rendőrség szóvivője szerint tilos a belépés azoknak, akik csoportban vagy autóbuszon érkeznek, s feltételezhető róluk, hogy tüntetni akarnak. Az intézkedést a csütörtök esti belgrádi zavargások után hozták.

Kostunicához látogat a leendő orosz elnök

Hétfőn Belgrádba látogat Dmitrij Medvegyev, az orosz államfői cím várományosa, hogy tárgyaljon Vojislav Kostunica szerb miniszterelnökkel A megbeszélés témája Koszovó, Szerbia és Oroszország gazdasági együttműködése, valamint általában a két ország kapcsolatainak javítása lesz. Megfigyelők szerint a látogatás egyértelműen demonstratív jellegű. A csütörtök esti belgrádi pusztítás, követségek felgyújtása egyértelműen azt mutatja, hogy Moszkva változatlanul kiáll a Koszovó megtartásához ragaszkodó — azt véghezvinni viszont nem tudó — Belgrád mellett. Közben Dimitrij Rogozin a NATO-ban kijelentette: Oroszország erőszakhoz folyamodhat, ha a NATO és az Európai Unió semmibe veszi az ENSZ Koszovóval kapcsolatos álláspontját.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1542
szavazógép
2008-02-23: Világfigyelő - x:

Így látják a szerbek Koszovó elvesztését

A nyugati nagyhatalmak megteremtették és elismerték Koszovó függetlenségét, de vajon elég időt szántak-e a belgrádi álláspont megértésére, igazságos megoldást választottak-e a szerb—albán vita eldöntésére?
2008-02-23: Nemzet-nemzetiség - x:

Kommunikációs mutatvány vagy modernizáció? (Vita a Székelyföldről)

(folytatás tegnapi lapszámunkból)
Egyediség vagy hangsúlyosság?
Annyiban egyedi a székelyföldi helyzet, amennyiben a helyi partikularitások rányomják bélyegüket, amelyek miatt ez koncentráltabbá és látványosabbá is válik. Hogy ott hatványozottan érvényesül, annak egyrészt történelmi léptékű gyökerei vannak (a k. u. k. időkben is periféria volt, de ennek okairól számos magyarázat, mű született, lásd pl. Venczel József), másrészt viszont a rendszerváltás óta az RMDSZ uralmának is szerepe van benne.