IT itthon: korlátok és lehetőségek

2014. július 30., szerda, Közélet

A fiatalok hazavonzásáról és a munkahelyteremtésről beszéltek a legdinamikusabban fejlődő ágazat, az információs technológia (IT) székelyföldi vagy ide kötődő szakemberei az egyik tusványosi sátorban, s bár üres ülőhely nemigen akadt, a hallgatóságból éppen a célközönség, az informatikát tanuló diákok, egyetemi hallgatók hiányoztak.
 

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

Pedig széles volt a kínálat: helyben alapított és (Bukarestből vagy külföldről) Három­székre, Csíkba hazatelepedett, illetve errefelé terjeszkedő multinacionális vállalkozások vezetői osztották meg tapasztalataikat. Több cég képviselője is bemutatkozott – Csenteri Levente a Magyar Telekom romániai és bulgáriai leányvállalatától, Miklós Ervin a bukaresti és budapesti székhellyel is rendelkező, AAM Consulting Kft.-től, Bihari Béla (Gnome Design) és Bodosi Imre (Hamor Software) Sepsiszentgyörgyről, Rácz Attila (Magic Solutions) és Lőrinczy Zoltán (Com­puter Trade) Csíkszeredából – , és abban minden előadó egyetértett, hogy lehet és érdemes itthon dolgozni ebben a szakmában.
Nincsenek akkora fizetések, mint a nemzetközi óriásvállalatoknál, de jóval nagyobbak a hazai átlagnál, és vidéken, a család, a barátok, a természet közelében jóval kellemesebb, könnyebb az élet, mint a túlzsúfolt nagyvárosokban. Az igaz, hogy a nagy­vállalatokat kiszolgáló IT-cégek számára Bukarestben terem a legtöbb munka és nyereség, de arra is akad példa, hogy egy-egy nélkülözhetetlen munkatársnak Sepsi­szentgyör­gyön nyitottak irodát, hiszen az internet segítségével most már nagy távolságról is lehet dolgozni. Ebben a szakmában nincs munkanélküliség, sőt: a végzősöket azonnal felszippantják a multik (az állam is a több munkahelyet teremtő kezdeményezéseket támogatja), a kisebbek pedig lassan már a másod-, harmadéves egyetemistákért is harcolnak egymással.
Az IT-szakemberek egybehangzó véleménye, hogy ez a jövő iparága, amelynek bővülési lehetőségei beláthatatlanok, ezért is ilyen keresettek a szakképzett munkavállalók – és ezek hiánya jelenti az egyik korlátozó tényezőt. A másik a kisvállalkozók hozzáállása: a többség az informatikán spórol, holott ezzel versenyhátrányba kerül – fontos lenne tehát megtanítani, hogy az IT nem valamiféle cifra ráadás az üzletre, hanem olyan eszköz, amely javítja a hatékonyságot. Egy átlagos vidéki cég 1–3 ezer lejes rendszert használ, a sikerhez vezető út ennek hússzorosánál kezdődik. A virtuális világba beruházott pénz megtérül, aki ezt nem ismeri fel, és inkább a falakra vagy az autókra költ, az lemarad – figyelmeztetnek a szakemberek. Van, aki szerint az egyetemet kell Székelyföldre hozni, hiszen jelenleg ezer alatti az itt dolgozó informatikusok száma, egy másik vélemény szerint viszont önmagában a szakma már nem elég, aki románul és angolul nem tud, az nem fogja sokra vinni ebben az ágazatban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 178
szavazógép
2014-07-30: Világfigyelő - :

Nem csitulnak a harcok (Gázai konfliktus)

Folytatódtak a harcok a Gázai övezetben, a tegnapi izraeli támadásokban legalább száz palesztin vesztette életét a helyi hatóságok szerint. Egyes források közölték, hogy a palesztin frakciók megállapodtak egy háromnapos egyoldalú tűzszünetben, de a Hamasz radikális mozgalom később cáfolta, hogy beleegyeztek volna a fegyvernyugvásba.
 
2014-07-30: Közélet - Szekeres Attila:

Gazdálkodni az örökölt talentumokkal (Történelmi családok Erdélyben)

Az erdélyi történelmi családok mai küldetéséről szerveztek panelbeszélgetést Tusványoson a Cseh Tamás sátorban a szabadegyetem részeként. A moderátor, Érszegi Márk Aurél, a Külgazdasági és Külügyminisztérium munkatársa a széki gróf Teleki, a zabolai gróf Mikes és a losonci báró Bánffy család egy-egy leszármazottját faggatta. Közös bennük, hogy külföldről telepedtek vissza, és a restitúció során visszakapták a család vagyonának egy részét, köztük egy kastélyt is.