A csehek kétharmada elégedett az életével
A csehek 65 százaléka elégedett az életével – derült ki egy országos felmérésből, amelynek eredményét tegnap közölte a prágai sajtó. Az utóbbi két évben ezen a téren 10 százalékkal javult a helyzet Csehországban, mivel szintén a CVVM közvélemény-kutató intézet 2012-ben készített hasonló felmérésében az elégedettek aránya 55 százalékos volt.
A most megkérdezettek 21 százaléka azt állította, hogy „sem nem elégedett, sem nem elégedetlen”, míg az elégedetlenek aránya 14 százalék. A CVVM elemzése szerint jóval elégedettebbek életükkel Csehországban a magasabb műveltségűek és a jó anyagi helyzetűek, mint a kevésbé iskolázott és szegényebb rétegek. Az is egyértelműen megmutatkozott, hogy a fiatalabb nemzedékek elégedettebbek életükkel, mint az idősebbek és általában a nyugdíjasok.
A lengyel nyugdíjasoknak a legrosszabb
Lengyelországban a legrosszabb a hatvan éven felüliek helyzete európai viszonylatban, a nyugdíjas lengyelek az európai átlagnál betegebbek és szegényebbek, miközben ők tartják el a család fiatalabb nemzedékeit – írta a Dziennik Gazeta Prawna vasárnapi számában. A napilap internetes kiadása a Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe (SHARE) nemzetközi kutatás eredményeit idézi. Hivatkoznak az ENSZ által nemrégen közzétett ranglistára is, amely a hatvan év felettiek helyzetét térképezte fel. Lengyelország itt szintén az utolsó helyen végzett az európai országok közül. A SHARE-kutatás kimutatta, hogy a lengyelek ötven év felett igyekeznek minél hamarabb nyugdíjba menni, ami a munkapiaci viszonyokkal, a munkanélküliséggel függ össze. Ehhez hozzájárul az, hogy Lengyelországban még mindig alacsony a nyugdíjkorhatár: 60 év a nőknél, 65 év a férfiak esetében. Ugyanakkor sok társadalmi csoportnál a korai nyugdíj már 50, illetve 55 éves kortól lehetséges. A nyugdíjak azonban szegényesek, folyamatos pénzügyi gondokkal küszködik a lengyel nyugdíjasok 21 százaléka, miközben például a svédeknek csupán 2,4 százaléka. Ennek ellenére minden ötödik lengyel nyugdíjas ad a család fiatalabb tagjainak a pénzéből, és csak minden tizedik nyugdíjas szokott pénzt kapni az utódaitól.