Röviden

2014. augusztus 13., szerda, Közélet

Nem tarthatnak népszavazást a kisebbségi nyelvhasználatról
Nem tartható népszavazás Horvátországban a kisebbségi nyelvhasználati jog kereteinek megváltoztatásáról, mert a javasolt kérdés nem összeegyeztethető az ország alaptörvényével – erről döntött tegnap a horvát alkotmánybíróság.

Civilek kezdeményezték, hogy a kisebbségek csak azokban a közigazgatási egységekben használhassák saját anyanyelvüket a horváttal egyenjogúként, ahol arányuk meghaladja az 50 százalékot (a mostani egyharmad helyett), és a horvát törvényhozás július közepén küldte el alkotmánybírósági véleményezésre a népszavazás kérdését. A vukovári nacionalista civil szervezet kezdeményezését több mint 520 ezren írták alá, ami jelentősen meghaladja a választásra jogosultak törvényileg előírt 10 százalékát. A népszavazással voltaképpen azt szerették volna megakadályozni, hogy a kelet-horvátországi Vukováron cirill és latin betűs kétnyelvű feliratokat helyezzenek ki. A kétnyelvű feliratok elleni tiltakozások tavaly nyáron kezdődtek a városban, a kihelyezett táblákat többször is eltávolították. A tiltakozók azt sérelmezték, hogy a cirill betűs feliratok a délszláv háború (1991–1995) pusztításaira emlékeztetik őket.


Izrael vitatja a halott civilek számát
Izrael gázai övezeti offenzívájának halottai között kiemelkedően sok a fiatal férfi, ami megkérdőjelezi a civil áldozatok eddig közölt számarányát – olvasható a BBC honlapján. Több nemzetközi médium is felfigyelt arra, hogy az Erős Szikla hadművelet idején erőszakos halált halt emberek között különösen sok a fiatal férfi. A The New York Times 1431 halálesetet vizsgált meg, amelyek 34 százaléka 20 és 29 év közötti férfi volt, miközben ők a lakosságnak csak kilenc százalékát adják. A BBC óvatosságra intett az adatokat illetően. 1948 halálesetet vett górcső alá, amelyek közül az ENSZ emberi jogi tanácsának palesztin forrásokon alapuló adatai szerint 1402-en civilek voltak, és csak 226 fegyveres. Az izraeli hadsereg legkevesebb 253 Hamasz-harcos, 147 Iszlám Dzsihádhoz tartozó fegyveres és 65 más ismert szervezethez tartozó fegyveres halálát jelentette, s szerintük 603 olyan fegyveres is meghalt, akinek hovatartozását nem ismerik, de hangsúlyozzák, hogy ezek még nem végleges adatok. A harcokban elesett fegyveresek aránya azért fontos, mert a nemzetközi humanitárius törvényeknek a palesztin területeken történt esetleges megsértéseit vizsgáló ENSZ-bizottság számára jelentős érvként szolgálhat Izraellel szemben a civil áldozatok magas száma.


Muzulmán segítséget kér a Vatikán
A muzulmán vallási és politikai vezetők fellépését sürgette a vatikáni Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa az iraki Iszlám Állam fegyveresei által a vallási és etnikai kisebbségekkel szemben elkövetett bűncselekmények elítélése és leállítása érdekében. A Vatikán honlapján közölt tegnapi felhívás mindenekelőtt azt hangsúlyozta, az egész világ döbbenettel fogadta, hogy a muzulmán vallási és politikai intézmények többségének tiltakozása sem akadályozta meg, hogy az Iszlám Állam dzsihadistái „kimondhatatlan bűncselekményeket” kövessenek el. A felhívás részletesen felsorolta, milyen bűncselekményekről van szó, többek között megemlítve a vallási okokból elkövetett gyilkosságot, a keresztre feszítést, lefejezést, valamint a holttestek felakasztását, a más vallásra kényszerrel történő térítést, a keresztény, muzulmán és más vallású kultikus épületek elfoglalását és megsemmisítését, a nők elrablását. A vatikáni tanács szorgalmazta, hogy a muzulmán vallási vezetők gyakoroljanak befolyást a kormányzatokra a bűncselekmények leállítására, az elkövetők megbüntetésére, a jogállam helyreállítására.


Lezuhant egy segélyhelikopter Irakban
Lezuhant egy segélyeket szállító katonai helikopter Irak északi részén, miután túl sok, az Iszlám Állam szélsőséges iszlamista szervezet által lakhelyéről elüldözött jazidi menekült próbált meg feljutni rá – közölte tegnap a hadsereg. A Szindzsár-hegységben történt balesetben a pilóta életét vesztette, és megsérült egy, a jazidi kisebbséghez tartozó iraki parlamenti képviselő is. A The New York Times amerikai napilap arról számolt be, hogy egy újságírója is megsérült, aki szintén a gép fedélzetén utazott.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 725
szavazógép
2014-08-13: Világfigyelő - :

Beengedik az orosz segélyszállítmányt

Szankciókat hagyott jóvá az ukrán parlament tegnap a szeparatizmus támogatói ellen. Közben a hadsereg újabb településeket foglalt vissza a szakadároktól, Oroszországból pedig reggel elindult a kelet-ukrajnaiaknak szánt segélyszállítmány. Moszkva este azt közölte, hogy elfogadta Kijev feltételeit a segély célba juttatásával kapcsolatban.
 
2014-08-14: Mi, hol, mikor? - :

Mi, hol, mikor?

A hivatalos munkaszüneti nap miatt augusztus 15-én, pénteken a Háromszék apróhirdetés-irodája zárva lesz. Gyász­jelentőket vasárnap 14 óra után fogadunk el.