A szellemi leépülést eredményező betegség kialakulásában fő kockázati tényező a középkori cukorbetegség és a magas vérnyomás, az elhízás, mozgásszegény életmód, a dohányzás, a depresszió és az alacsony iskolázottság – mutatták ki a Cambridge-i Egyetem kutatói, akik szerint az Alzheimer-kóros esetek egyharmada megelőzhető, hiszen olyan életmódbeli tényezőktől függ, amelyeken változtatni lehet.
Szakemberek becslése szerint több mint 106 millió Alzheimer-kóros beteg lesz 2050-re világszerte, háromszor annyi, mint 2010-ben.
Bár nincs mód a betegség gyógyítására, tehetünk azért, hogy csökkentsük a demencia kialakulásának kockázatát idősebb korban. Ismerjük a kockázati tényezőket, amelyek gyakran szorosan összefüggenek egymással – hangsúlyozta Carol Brayne, a Cambridge-i Egyetem Közegészségügyi Intézetének professzora. Ha például a fizikai inaktivitást kiküszöböljük, csökkentjük az elhízás, a magas vérnyomás és a cukorbetegség mértékét, és megelőzhetjük bizonyos esetekben a betegség kialakulását. Az egészségesebb állapot idős korban nyert helyzet – tette hozzá. (MTI)