Szívritmusszabályzó génterápiával

2014. augusztus 14., csütörtök, Család

A hagyományos pacemakerek elektromos készülékek, melyeket a mellkasba ültetnek, hogy a kóros szívritmust szabályozzák. A készülék rendszeres elektronikus jeleket bo­csát ki, hogy a szív szabályosan verjen. Kutatók dolgoznak azon, hogy a jövőben biológiai szívritmusszabályzók vehessék át a műszerek helyét akár időlegesen, akár véglegesen.
 

Génterápiával készült, a szervezeten belül magától kialakuló „biológiai pacemakert” teszteltek sertéseken ame­rikai tudósok. Egy gén bejuttatásával a szív sejtjeit vál­toz­tatták szívritmusszabály­zók­ká, az így kialakult saját pacemaker hatékonyan gyógyította meg a betegséget – mondták a Los Angeles-i Cedars-Sinai Szív­klinika kutatói.
A szakemberek olyan sertésekbe juttatták a gént, amelyek igen lassú szívritmust okozó betegségben szenvedtek. A terápia hatására a szívizomsejtek milliárdjai közül néhány olyan speciális sejtté változott, amelyek a helyes szívritmust biztosították. A borsszemnyi sejtsziget két héten át működött szívritmusszabályzóként, vagyis átvette a hagyományos pacemaker szerepét – közölte az amerikai kutatócsoport.
„Elsőként programoztunk át szívsejteket élő állat szervezetében, hogy meggyógyítsunk egy betegséget” – mondta Eduardo Marban, a kutatás vezetője. (MTI)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 714
szavazógép
2014-08-14: Család - :

Életmódváltással megelőzhető (Alzheimer-kór)

A szellemi leépülést eredményező betegség kialakulásában fő kockázati tényező a középkori cukorbetegség és a magas vérnyomás, az elhízás, mozgásszegény életmód, a dohányzás, a depresszió és az alacsony iskolázottság – mutatták ki a Cambridge-i Egyetem kutatói, akik szerint az Alz­heimer-kóros esetek egyharmada megelőzhető, hiszen olyan életmódbeli tényezőktől függ, amelyeken változtatni lehet.
 
2014-08-14: Család - Ferenczy L. Tibor:

Boglárka és Kincső

A Mihai Viteazul-szoborkompozíció körüli, felújított téren ereszkedünk lefelé egy szépnek ígérkező nyári délelőttön a lépcsőfeljárattal párhuzamosan futó, gyerek- és tolókocsisoknak, mozgássérülteknek kialakított sávon.