Romániáé lehet a regionális fejlesztésért felelős biztosi poszt a most körvonalazódó új Európai Bizottságban, amelyet a szociáldemokraták tartalékjelöltje, Corina Creţu EP-képviselő tölthet be – közölte tegnap brüsszeli forrásokra hivatkozva a Gândul hírportál.
Sajtóértesülések szerint Jean-Claude Juncker EB-elnök már elfogadta Creţu jelölését, aki póttagként került képbe. A bukaresti vezetők korábban azt szorgalmazták, hogy Románia továbbra is a mezőgazdasági tárcát tarthassa meg az uniós végrehajtó-testületben, amelyre Dacian Cioloş jelenlegi EU-biztost jelölik. Tegnap azonban kiderült, hogy Victor Ponta kormányfő már egy hónapja hivatalos levélben megnevezte Románia tartalékjelöltjét Corina Creţu személyében arra az esetre, ha az EB elnöke nem Romániának szánja a mezőgazdaságért felelős EU-biztosi posztot. A brüsszeli források a hírportál közlése szerint egyúttal azt is jelezték, hogy Dacian Cioloş, aki a legnagyobb költségvetéssel rendelkező tárcát vezette, már nem került be a következő ciklusban biztosi tisztségre jelölhetők körébe.
Creţu, aki az EP Szocialista Frakciója alelnöki tisztségét is betölti, tavaly azzal hívta fel magára a média figyelmét, hogy Tőkés László EP-képviselő állami érdemrendjének visszavonását sürgette. Személyével kapcsolatosan ugyanakkor Brüsszelben kétségek merültek fel. A regionális politikák biztosa az EU kohéziós politikájáért és az uniós alapokért felel, így a kérdőjelek elsősorban közgazdasági ismereteire vonatkoznak, tekintve, hogy az egyetem elvégzését követően gazdasági tapasztalatot igen rövid ideig, 1989 és 1992 között szerezhetett a balázsfalvi szerszámgépgyárban. Azóta újságíróként, a Szociáldemokrata Párthoz közeli kiadványoknál, médiaorgánumoknál tevékenykedett, illetve Ion Iliescu volt államfő szóvivője volt. Ezt követően lett szenátor, majd EP-képviselő.