Ötvenvalahány esztendeje a szentegyházasfalvi elemi iskola padjába kapaszkodva nyújtottam kezem felelésre egyik oroszórán. Felejthetetlen tanító nénink, Kovács Piroska előtt akartam bizonyítani, hogy el tudom ragozni az írni ige jelen idejét.
Az akkor még külön ülő fiúk részéről már hallani lehetett a visszafojtott kuncogást, amikor az állam nyelvénél is fontosabbnak tartott „győztesek” nyelvén magabiztosan elkezdem: já pisu, tü pises, on, ona... De még suhancoknak sem volt ajánlatos az orosz nyelv székely fülnek kissé furcsán hangzó szavaival gúnyolódni. Az ötvenes évek elején különösen nem!
Ma már egész másért jelentkezem: olvasom, hogy Antal Árpád polgármester javaslatára a városi sportbázisok és szakszervezeti művelődési házak decentralizálását kérte a kormánytól a Romániai Municípiumok Szövetsége. Élelmes polgármesterünk már sokat tett Sepsiszentgyörgy jó híre-neve, gazdasági és kulturális felemelkedése érdekében, de mindeddig sikertelenül harcolt ezen ingatlanokért. Öt év alatt két kormányhatározat-tervezetet nyújtottak be a sportközpont megszerzése érdekében, és még mindig nincs eredmény. A csarnokban mi is sokat rúgtuk a labdát, ha kifizettük a teremdíjat, de az idegenek, más megyék sportolói ingyen bitorolhatták a diktatúra idején és az azóta eltelt negyedszázadban is; a mai napig a sportminisztérium atyaistenei dirigálnak benne itteni szolgáik segítségével... A szakszervezetek kultúrpalotájának funkcióvesztése és tönkremenése még ennél is jobban fáj. Mert a városi szaktanács művelődési és sportéletért megbízott felelőseként a nacionálkommunista diktatúrában kötelező zenekarok és tánccsoportok létezésén felül a gyárak, üzemek, intézmények fizikai és szellemi dolgozóinak akartunk ott teret adni, hogy kevés szabad idejükben hobbijuknak, kedvtelésüknek élhessenek. Könyvtára, márványterme, játékterme, kisterme, tág előcsarnoka állt a műkedvelő képzőművészek, szobrászok, festők, művészfotósok kiállításainak rendelkezésére... Túl a hivatalos „ünnepek” kötelező díszgyűlésein az olvasó, gondolkodó, önművelésre törekvő szakik baráti találkahelye is volt a „kultúrpajta”, ahol a csont- és fafaragó, csendéletfestő munkások, mérnökök, mesterek közt egy-egy kiállításon történő ismerkedések után életre szóló barátságok is szövődtek... Polgármesterünk már kora miatt sem ismerhette a közművelődés akkori, nagyobbik házát közelebbről, de eme elszánt, nemes és szép akaratáért biztatom: próbálja megszerezni az épületet, amely napról napra romlik. Ha másképpen nem megy, az elmaradt adóért indítson kényszervégrehajtást!
A megyeszékhely egyik jelentős központi épülete ma gyomok között áll, körbe-kereken kutyák, munka és lakás nélkül tengődők illemhelyéül szolgál, Székelyföld kulturális fővárosának nagy-nagy szégyenéül.