Bővítette a kéknyelv-betegség terjedésének megfékezése érdekében elrendelt intézkedéseket a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság. A kérődzőket érintő kór, melyet első ízben idén nyáron észleltek Romániában, immár Háromszékhez közelít, múlt hét végén a megyehatárral szomszédos településeken is beigazolódott jelenléte – tudtuk meg Sikó-Barabási Sándor megyei főállatorvostól.
A szakemberek fokozottan felügyelik térségünk állatállományát, és továbbra sem engedélyezett a kérődzők semmiféle mozgatása, kereskedelme. Bár korábban a hatóságok közölték, hogy a betegség terjedésében a hegyek természetes gátat képezhetnek, s figyelmeztették a gazdákat, hogy a fertőzés elkerülése végett az állatokat hagyják fenn a havasi, erdei legelőkön, az intézkedést sok esetben megszegték. Sikó-Barabási Sándor elmondta, a tiltás ellenére sokan visszahozták a kérődzőket a legelőkről, így kollégái bírságoltak, s két alkalommal előfordult az is, hogy a szakembereket veréssel fenyegették az intézkedést semmibe vevő gazdák.
Háromszéken egyelőre nem azonosították a kéknyelv-betegséget, ám a hét elején tartott találkozón a szakemberektől ismét azt kérték az illetékes hatóságok, bármilyen tünetet vizsgáljanak ki alaposan. A főállatorvos elmondta azt is, megyénk közelében a napokban Szászmagyarósról és Apácáról jelentettek két kéknyelv-esetet. A kór terjedésére vonatkozó szeptember végi összesítés szerint 23 megye 158 községében – ebből 32 Buzău, 31 Prahova, 19 pedig Vrancea megyei – azonosították a kéknyelv-betegséget, a fertőzött állatok száma megközelítette az ezret, a fertőzés veszélyének kitett állomány nagysága 6,3 millióra rúgott, az elhalt egyedek száma pedig meghaladta a kétszázat.