Tegnap este 7 órakor (romániai idő szerint 8-kor) befejeződött az önkormányzati és nemzetiségi képviselők választása Magyarországon. A voksolás kimenetelét befolyásoló szabálytalanság nem történt, a részvétel azonban a négy évvel ezelőtti arány alatt maradt. Lapzártakor még csak a fél hatos adatok álltak rendelkezésre, addig 39,82 százalék volt a jelenlét az urnáknál, 2012-ben ugyanaddig az időpontig 41,77 százalék voksolt. A közvélemény-kutatások és elemzők fölényes Fidesz-győzelmet jeleztek majdnem mindenütt.
A választópolgárok vasárnap reggel 6 és este 7 óra között adhatták le szavazatukat a 10 351 önkormányzati és 3189 nemzetiségi szavazókörben. Lapzártáig választási eredményeket még nem tudhattunk, de minden mérés azt mutatta, hogy vidéken – néhány kivételtől eltekintve – már a megyeszékhelyeken sem terem sok babér a baloldali pártoknak, a köztük dúló viták, nézetkülönbségek pedig szinte bizonyossá tették, hogy Tarlós István marad Budapest főpolgármestere. Az előrejelzések szerint Budapesten a Fidesz tizennégy kerületi győzelemmel számolhat, az MSZP három kerületben nyerhet, a DK szintén háromban, az Együtt–PM kettőben. Legvalószínűbb szocialista győzelmet Szegedre várnak, minden jel szerint Botka László újrázhat, és nagyon szoros eredményre számítanak Miskolcon, „billegőnek” tekintették Nyíregyházát és Salgótarjánt, de nem volt előre lejátszott a küzdelem Pécsen vagy Esztergomban sem.
A részvételi arányok alakulása alapján az MTI által a vasárnapi urnazárás után megkérdezett elemzők a 2010-es önkormányzati választások eredményének megismétlődésére számítanak. Lánczi Tamás, a Századvég vezető elemzője szerint a végleges részvételi arány várhatóan elmarad a négy évvel korábbitól, és a 45 százalékot sem éri el. A szakértő szerint a kisebb választói aktivitás egyik oka, hogy az év harmadik voksolására elfáradtak a szavazók, valamint a baloldal a korábbinál kisebb mértékben tudta mozgósítani szavazóit. László Róbert, a Political Capital (PC) elemzője szerint a választók komoly kiábrándultságára utal, hogy folytatódik az önkormányzati voksolás részvételi arányának 2006 óta tartó csökkenő tendenciája.