Halottak napja Uzonban

2014. október 31., péntek, Nyílttér

Ilyenkor, amikor ,,deres már a határ”, sokan kezdünk készülődni a halottak napjára.
A messzire szakadt hozzátartozók hamarabb hazajönnek, rendbe szedik a sírokat, feldíszítik krizantémmal, néha a gyertyát is meggyújtják, mert lehet, hogy épp azon a napon nem tudnak eljönni, amikor a legjobban szeretnének itthon lenni, s nem ,,otthon”, az uzoni temetőben az elhunytak sírja mellett állni, szóba állni rég nem látott ismerősökkel, barátokkal, volt szomszédokkal.

Szomorú ez a nap mindannyiunk számára, de a legszomorúbb talán mégis azoknak, akik messze idegenben az ablakban gyújtanak egy-egy gyertyát elhalt szeretteik emlékére. Mi, uzoniak ezen a napon általában fekete gyászruhába szoktunk öltözni, és a szépen rendbe tett sírokon este, sötétedéskor meggyújtjuk a gyertyákat. Uzon népe nagy többségben református, de ezt a szokást átvettük a katolikus vallásúaktól, és előszeretettel gyakoroljuk is. Gyermekkori emlékeim közül a valamikori rezesbandát szeretném kiemelni.
A fúvószenekar, vagyis az uzoni rezesbanda minden halottak napján este a község parkjában álló Hősök emlékoszlopánál kezdte a muzsikálást. Ilyenkor a legmeghatóbb, szomorú dalokat fújták, mint például: Ha­rangoznak a mi kis falunkban, Felmegyek a doberdói nagy hegyre, Édesanyám is volt nekem...
Íme egy nóta szövege, mely talán már az I. világháború idején ismert volt, és nagyapám sokszor énekelgette munka közben:
,,Nem lesz egy tenyérnyi hely sem puszta síromon, / Elesett katonák teste lesz a vánkosom / Ahova le fognak tenni, / Síromra nem borul senki, / Senki, aki él, / Tavasz sem fakaszt rám zöldet, / Elhordja rólam a földet messze majd a szél. / Fiúk, felettünk az idő eljár, / Fiúk, felettünk elrepült a nyár. / Nem látom többé a kicsiny falut, / Nem látom többé a rácsos kaput, / Mondják meg, ki majd hazatér, / Idegen földben pihenek én.”
Ezek az énekek már a szövegükkel sugallták a fájdalmat, a mély emberi érzéseket, melyek megillették azokat, akiknek sírjai jeltelenek, és hozzátartozóik nem is tudják, hol pihennek drága hamvaik.
A központból a rezesbanda felvonult a temetőbe, ahol minden elhunyt zenésztársuk, valamint a volt presbiterek, megyebírók, tanítók és más köztiszteletnek örvendő személyek sírjánál zenélt, de másutt is, ahova a családok meghívták őket (főleg fiatalon elhunytak sírjánál).
Az 50-es, 60-as években még összegyűltek a nagy családok egy-egy rokonnál, nagynéninél, és együtt elfogyasztották az első töltött káposztát. Szokás volt még a kalácssütés is erre a napra, de csak üreset sütöttek (vagyis semmi töltelék nem volt benne). Ilyenkor elbeszélgettek, elmeséltek egy-egy régi történetet az elhunytakról. Mi, gyermekek a kicsi széken ülve hallgatóztunk illedelmesen. Így tudtunk meg sok érdekességet... Az öregek olyan szépen tudtak beszélni a régiekről, hogy szinte láttuk az elmondottakat. Így ismerhettük meg azt, amit mi már nem tapasztalhattunk korunknál fogva, hogy ki tudott jól gazdálkodni, fonalat felvetni az osztovátára (ezt legjobban az alszegben Tóth Anika néni és Váncsa Idus néni értette), hogy milyen jól tudott főzni, sütni Lepedusné és Koréh Katica néni. Megemlékeztek a jó gazdákról, ki hány ökröt tartott, hogyan szántottak, vetettek, idejében, s nem kapáláskor, mint a lusta, nem szorgalmas emberek. Beszél­tek a híres szabókról, a Lepedusokról, a Béres családról, a Vida leányokról, kitűnő építészekről, kőfaragókról (Puskás, Krajgero), az asztalosokról (Baczoni család, Szigetiék, Mannaiék stb.), a kádárokról (Fehér Antal, Fehér László), a kovácsokról (Tímár család, Imreh József), Barabás patikusról, aki szabad idejében szépen zongorázott, és sok szegény embernek ingyen is adott gyógyszert. Sokan emlegették, hogy a II. világháború első halottja Kese Józsika volt, és azt is, milyen keservesen sírtak az édesanyák, mert senki sem tudta, mikor szól majd az ő fiáért is a harang.
Ezek a szép emlékek életem meghatározói, de úgy érzem, az is elgondolkodhat, aki olvassa ezen sorokat, és felidézheti a múltat, mely egyedi és megismételhetetlen.
Este a legszebb az uzoni temető. Elmosódó alakok, sok férfi és gyermek. És mindenütt virág. Az öreg sírokon, a mohos keresztek alatt a márványvázákban kertben szedett krizantém és őszirózsa. Álldogál mindenki és csendesen beszélgetnek. A gyermekek nagyon szeretik ezt a napot.
Égnek a gyertyák, száz és száz kicsi láng a végtelen estében. Nem tudom, hogy van ez, de ilyenkor az emberben feltör a vágy, hogy ott legyen. Legye­nek áldottak, akik vigyáznak ránk.

Ambrus Anna

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 869
szavazógép
2014-10-31: Magazin - :

Nemec visszaadta állami díját (Tiltakozás)

Jan Nemec neves cseh filmrendező visszaadta korábban kapott magas állami kitüntetését tiltakozásul az ellen, hogy Milos Zeman köztársasági elnök az idei állami ünnep alkalmából kitüntetett két, politikai előmenetelét egyengető filmrendezőt.
2014-10-31: Nyílttér - Ferenczy L. Tibor:

Gondolatok a temetőből

A halottak napja az élőket figyelmezteti az elmúlás szomorúságára, az elhunytak sírja melletti gyertyagyújtás alkalom az emlékezésre. Mert nincs ember, akinek ne lenne közelebbi-távolabbi hozzátartozója, rokona, jó barátja eltemetve szülőföldjén vagy távoli országban, messzi tájon, aki akarva-akaratlan eszébe ne jutna mindenszentek estéjén, halottak napján.