Nyílt nap a marosvécsi Kemény-kastélybanÚjraélesztenék a helikoni örökséget

2014. november 5., szerda, Magazin

Több évtizedes kényszerű Csipkerózsika-álom után újraéledhet a helikoni örökség, ismét az erdélyi magyar szellemi, kulturális élet szolgálatába állhat a marosvécsi várkastély – áll abban a meghívóban, mellyel a Kemény család leszármazottjai toborozzák az érdeklődőket a november 8-án, szombaton sorra kerülő nyílt napra.

A nagyközönség előtt is megnyitják az alig egy hónapja visszakapott épületet, az ünnepi beszédek után megtekinthetőek a kastély terei átadás utáni állapotukban, a termekben pedig koncertek, táncelőadás szórakoztatja a közönséget. A hagyománytisztelő, irodalomkedvelő közönség köréből várják azokat is, akik adományaik, anyagi felajánlásaik révén tevőlegesen is hozzá kívánnak járulni a helikoni hagyomány újraélesztéséhez.
Több forrás szerint a jelenlegi épület helyén hajdanán egy római castrum állt, a vár első írásos említése pedig majdnem nyolc évszázadra tekint vissza. Az évszázadok során számos neves tulajdonosa volt az ingatlannak, többek között Wer­bőczy is, aki állítólag itt írta meg a híres Tripartitumot. Végül I. Rákóczi György kedves hívének, a hadjáratokban jobbkezének számító Ke­mény Jánosnak szánta azt, de a sors úgy hozta, hogy a tervet csak II. Rákóczi György valósíthatta meg. A kastély és hat falu három évszázadon át volt a család tulajdonában, mígnem a kommunista hatalom államosítás címen kisajátította. Az 1989-es fordulatot követően a vissza­szolgáltatási törvény alapján a Kemény örökösök visszaigényelték a kastélyt, tizenhét éves jogi küzdelem után, nyolc éve sikerült érvényt szerezni követelésüknek, majd idén szeptember 30-án megtörtént az épület tényleges átadása, a kulcsok átvétele is.
A marosvécsi várkastély mögötti hatalmas park volt hajdanán a helikoni találkozók helyszíne. Néhány különleges fa törzsére rögzített latin megnevezés arra utal, hogy itt valamikor arborétum volt. A tölgyfák árnyékában – melyeket egyes vélemények szerint még II. Rákóczi György ültettetett – található a Kemény család sírhelye. Itt, az 1935-ben felállított s ma már jelképnek számító Helikon-asztal szomszédságában helyezték örök nyugalomra báró Kemény Jánost, feleségét, a vár úrnőjét, Auguszta Patont, valamint leányukat és fiukat, Kemény Klió opera-énekesnőt és Kemény Miklóst. A Helikon-asztalt, melyet Kós Károly készített, és felirata Kuncz Aladár emlékét örökíti meg, a Helikon íróinak ajándékaként Makkai Sándor adta át Kemény Jánosnak és feleségének. A parkban található Wass Albert író sírhelye is, mely az utóbbi években valódi zarándokhellyé vált.
Az író, irodalomszervező Kemény János báró egykor valóra váltott álma most ismét életre kelhet, az Erdélyi Helikont ha nem is újraélesztve, de annak hagyományait követve ismét élénk szellemi, kulturális, irodalmi műhely állandó helyszínévé válhat a marosvécsi várkastély és környéke. Ez a Kemény család célja, ám ehhez széles körű, határokon átívelő, nemzeti összefogásra van szükség – áll a család közleményében.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 147
szavazógép
2014-11-05: Riport - Kisgyörgy Zoltán:

Őszi szorgoskodás Szárazpatakon

Felső-Háromszék egyik északi fekvésű, szentföldi faluja Kézdiszárazpatak. Ha csak új óvodáját, korszerűsített kultúrházát nem számítjuk, könnyen el lehetne mondani, hogy nem történt itt a lepergett negyedszázad alatt nagyarányú változás, bár a két magánpékség szintén a rendszerváltozás utáni idők hozadéka. Balogh Tibor kézdiszentléleki polgármester elmondta, hogy csak most került sor a községközpont infrastruktúrájának kiépítésére, s a csatolt falvakban is késnek a látható csodák.
 
2014-11-05: Magazin - :

Elhunyt Margitai Ági

Margitai Ági Kossuth- és Jászai Mari-díjas, kiváló és érdemes művész rövid, súlyos betegség után november 4-én otthonában, szerettei körében 77 éves korában hunyt el – tudatta a család tegnap az MTI-vel. Margitai Ági „mindig megújulásra képes tehetsége, szakmai alázata, varázslatos nőiessége és kifogyhatatlan energiái közel hatvan éven át szolgálták a magyar színház- és filmművészetet” – írták.