Egész Székelyföld lovaséletére pozitív hatással lehet a Sepsiszentgyörgy melletti Benedek-mezőre tervezett lovas központ. Ehhez uniós pénzekre pályáznak, a dokumentációt a kaposvári egyetem támogatásával készítik. Áprilisban tervezik az iratcsomó letételét, addig kiderül, mekkora összegre lesz szükség a Székelyföldi Lovas Központ létesítéséhez. Mindenképpen többmillió eurós befektetésről van szó – tudtuk meg az egyik ötletgazdától, Demeter Jánostól, a Vadon Egyesület ügyvezető igazgatójától.
A Benedek-mezőn kilenchektáros területtel rendelkezik Sepsiszentgyörgy önkormányzata. Miként lehetne a lehető legjobban értékesíteni ezt a telket? – tette fel a kérdést együtt Antal Árpád polgármester, Sztakics Éva alpolgármester és Demeter János. Az ötlet hamar kipattant: a hely épp megfelel egy lovas központ kiépítésére.
A központban három alapvető tevékenységet kívánnak folytatni. Mindenekelőtt: profi lótenyésztés, az egykor nálunk is szép számban meglévő, igen magas értékkel bíró magyar lófajták szaporítása, továbbá lovasiskolát szeretnének működtetni minden korosztály számára, és nemzetközi, rangos lovasversenyek szervezésére alkalmas infrastruktúrát kiépíteni.
A lovasiskola indulhat leghamarabb. A Magyar Lovas Szövetség segítségével keresik az oktatáshoz megfelelő állatokat. Ugyanakkor lovasoktatók képzésének megszervezésén is dolgoznak – számolt be Demeter János. 10–12 lóval szeretnének dolgozni, ez azt is lehetővé teszi, hogy akár iskolákból, idegenből érkező gyermekcsoportokkal is tudjanak foglalkozni. Úgy tervezik, hogy egész hétvégés családi szórakozásra is alkalmas hely legyen a Benedek-mező.
Az önkormányzati telken levő egyik istállót már lóbokszokkal szerelték fel, egy juhakol ugyanilyen célú átépítése folyamatban. A használható istállóban a Vadon Egyesület két saját lova – Alkony (angol telivér és német ugró ló kereszteződéséből származó kanca) és Déva Dárda (kisbéri félvér mén) – mellett bértartásban levő lovak is helyet kapnak. Ezek után is származik némi jövedelem, de minden tevékenységet úgy terveznek, hogy a létesítmény közel önfenntartó legyen – magyarázta Demeter.
Az iskola beindítását november végére tervezték, de a sok aprónak tűnő részletkérdés miatt ez elhúzódhat jövő év tavaszáig. Mindenképpen a lovas társadalom érdeklődéssel figyeli a Benedek-mezei fejleményeket. Ha a terv megvalósul, újabb lehetőséget kaphatnak a Székelyföldön működő lovasklubok, -egyesületek, a legfontosabb hozadék valószínűleg az lesz, hogy kialakul az infrastruktúra a különböző lovas szakágak – military, fogathajtás és mások – színvonalas versenyeinek megtartására – összegzett Demeter János.