Az RMDSZ-nek fontolóra kellene vennie a kormányból való kilépést – írta tegnap Facebook-oldalán Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A vasárnapi elnökválasztás eredményéről beszéltek a tegnapi megyeszékhelyi rendkívüli tanácsülésen is, a városvezető szerint Romániában egyfajta kisebb forradalom történt.
Most igazán büszke vagyok arra, hogy román vagyok, hiszen Románia megmutatta, képes megválasztani egy kisebbségit államelnöknek. Nagyon világos számomra, hogy az etnikai szavazás elhunyt, és minden pártnak újra kell gondolnia a nacionalizmushoz való viszonyát – jelentette ki Mădălin Guruianu liberális tanácstag a sepsiszentgyörgyi önkormányzat tegnapi rendkívüli ülésén, magyarul is megköszönve a Klaus Johannisra leadott szavazatokat.
Válaszában Antal Árpád polgármester elmondta: egyfajta kisebb forradalom történt, amelynek jelentőségét ő maga nem az 1996-os választásokhoz (mikor Emil Constantinescu személyében először került jobboldali politikus az elnöki székbe, szerk. megj.), hanem az 1989-es rendszerváltáshoz tartja foghatónak. Ennek ellenére nem nagyon derűlátó, mert „1996 és 2000 között láthattuk, hogy a rendszer képes megalázni a jobboldali elnököt”.
Éppen ezért Antal Árpád vasidegeket és következetességet kívánt az új államfőnek, és mellékesen arra is emlékeztetett, hogy nem ő az első kisebbségi ebben a tisztségben, hiszen Franciaországnak Sárközy személyében magyar zsidó elnöke is volt. Az viszont fontos, és kissé be is árnyékolja a vasárnapi választást, hogy Johannis egy már eltűnt kisebbséghez tartozik: azt kellene elérni, hogy a többség még eltűnése előtt megbízzon egy kisebbségben – szögezte le. Megjegyezte: a ma Olaszországban, Spanyolországban, Németországban élők többsége Moldvából vándorolt ki, és ha itthon marad, valószínűleg Pontára szavaz, ahogy az ott élők tették, de el kellene érni, hogy Románia is modern állam legyen. Ez nem lesz könnyű, és a magunk részéről szeretnénk, ha Johannisnak nem azt kellene naponta bizonyítania, hogy milyen jó román, hanem szászként és európaiként viselkedve, empátiát mutatna a kisebbségek iránt. Talán neki sikerülni fog, ami Băsescunak nem – az állam korszerűsítése –, a központosítás lebontásában a magyar közösségre számíthat. Antal Árpád kiemelte: az Erdélyben leadott szavazatok nem csupán Johannis-pártiak, hanem Bukarest-ellenesek is voltak, ezt tekintetbe kell venni, és válaszolni kell rájuk: decentralizálással, a történelmi régiók és a kisebbségi elvárások figyelembevételével. Később Facebook-oldalán az elhangzottakat azzal is kiegészítette, hogy az RMDSZ-nek fontolóra kellene venni a kormányból való kilépést, hiszen erre több ok is van: a demokráciát megcsúfoló külföldi szavazás megszervezése, az SZDP-nek az RMDSZ háta mögött készített szórólapjai, és főleg az, hogy az erdélyi magyarság egyértelműen állást foglalt Johannis mellett, amit komolyan kell venni.
A tanácsülés végén Guruianu még elmondta: ezt a szavazást ő egyfajta bocsánatkérésnek tekinti a szászok iránt, és reméli, hogy Románia Johannis vezetésével erős és soknemzetiségű állam lesz, ahová talán majd a kitelepedett szászoknak is érdemes lesz visszatérni.