A magyar kormány sajnálja, hogy a román szenátus hétfőn elutasította a román—magyar Gozsdu Közalapítvány létrehozásáról szóló sürgősségi kormányrendeletet, amelyről a két ország 2005-ben, az együttes kormányülésen írt alá megállapodást.
Ezt Budai Bernadett közölte tegnap. A kormányszóvivő kiemelte: a magyar fél részéről minden adott volt a magyar—román társadalmi közeledést előmozdító közalapítvány létrehozásához, hiszen az Országgyűlés még 2005-ben megerősítette az erről szóló megállapodást, a kormány pedig elkülönítette az intézmény létrehozásához szükséges forrásokat, és kijelölte a kuratórium magyarországi tagjait. Budai Bernadett hangsúlyozta: a magyar kormány az előkészítő tárgyalásokon, majd később is egyértelművé tette, hogy lezártnak tekinti az egykori Gozsdu Alapítvány vagyonával kapcsolatos kérdéseket. A kormány álláspontja szerint a két ország 1953-as megállapodása véglegesen rendezte a vagyoni kérdéseket. A szóvivő emlékeztetett arra, a tárgyalások során mindkét fél egyetértett abban, hogy a két ország viszonyát inkább a történelmi múltat meghaladó, szoros együttműködésnek kell jellemeznie, nem a múlt egyes kérdései újranyitásának, valamint az ehhez kapcsolódó vitáknak. Ezt a célt szolgálta volna a szándékok szerint paritásos alapon működő Gozsdu Közalapítvány is.
A Romániában elhúzódó vita lényege az volt, hogy a nacionalista erők és részben a szociáldemokrata ellenzék szerint az új közalapítvány megfosztaná az ortodox egyház által működtetett nagyszebeni Emanuil Gojdu Alapítványt a nem kis értékű vagyon visszaszerzésének lehetőségétől. A kormánykoalíció részéről hiába hangsúlyozták, hogy két különböző dologról van szó, vagyis az államközi egyezmény nem érinti a nagyszebeni alapítvány működését.