Szlovákiában idegen nyelv a magyar

2008. március 6., csütörtök, Világfigyelő

A szlovák kormány tegnap jóváhagyta az új oktatási törvény tervezetét. Magyar vélemények szerint a ,,reformköntösbe öltöztetett" törekvés a szlovákiai magyar iskolák ellen irányul, végső soron a magyarok asszimilációját célozza.

A Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párthoz (SNS) tartozó oktatási miniszter, Ján Mikolaj által előterjesztett tervezet nyomán Szlovákiában minden szinten alapjaiban változik meg az oktatási rendszer. A változás számos részletében módosítja az eddigi gyakorlatot. A magyar iskolákban eddig a diákok anyanyelveként oktatott magyar nyelv és irodalom az új törvény értelmében már idegen nyelvnek minősül, ezért az óraszám is csökken: ugyanannyi lesz, mint a szlovák nyelv- és irodalomórák száma. Ha a tervezetet a jövő héten összeülő szlovák parlament megszavazza, és az államfő is aláírja, a törvény hatályba lép, s szeptember elsejétől már alkalmazzák.

Szigeti László, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) parlamenti képviselője, az előző szlovák kormány oktatási minisztere szerint az elfogadott tervezet mellőzi a közoktatás reformját szükségessé tevő tényleges indítékokat, erősíti a közoktatás központi irányítását, ugyanakkor gyöngíti az iskolák önkormányzatiságának erejét, a szubszidiaritás elvének érvényesíthetőségét, sajnálatos módon a magyarok asszimilációját felgyorsító szándéknak megfelelően. A törvény korlátozza annak lehetőségét, hogy a magyar iskolák saját pedagógiai programot tudjanak kialakítani, egyszersmind bővíti az államnyelv és szűkíti a magyar nyelv oktatásának lehetőségét.

Az MKP stratégiai alelnöke, Duray Miklós emlékeztet, a rendszerváltás után, a kilencvenes évek közepén, amikor Ján Slota pártja kormányzati szerephez jutott, ismét beindult a szlovákiai magyarokat szovjet minta szerint asszimilálni hivatott gépezet, amely végül a magyar szülők, pedagógusok ellenállása miatt leállt. Most is ugyanez történik, legfeljebb nem a hagyományos durvasággal, hanem ravaszabb eszközökkel próbálják a magyar iskolák anyanyelvi oktatása fölé helyezni a szlovák nyelvű oktatást. Ez csakis azoknak használ, akik nem tesznek le a felvidéki magyarság beolvasztására irányuló szándékukról — fogalmazott Duray.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 708
szavazógép
2008-03-06: Világfigyelő - x:

Budapest sajnálja a bukaresti döntést (Gozsdu-ügy)

A magyar kormány sajnálja, hogy a román szenátus hétfőn elutasította a román—magyar Gozsdu Közalapítvány létrehozásáról szóló sürgősségi kormányrendeletet, amelyről a két ország 2005-ben, az együttes kormányülésen írt alá megállapodást.
2008-03-06: Világfigyelő - x:

A magyarországi népszavazásról (Hódmezővásárhelyi levelek)

Az első emlékezetes és a magyar nemzet számára lesújtó, alig magyarázható eredménnyel záródó, ugyanakkor felrázó népszavazás 2004. december 5-én a határon túl kisebbségben élő magyarok kettős állampolgárságáról szólt.