SzomszédolásA Kászonok székely falvai

2014. november 19., szerda, Faluvilág

Ha Katrosát elhagyjuk, a felújított műút mentén helységtábla adja tudtunkra, hogy a történelmi Csík, a Ká­szo­nok területén járunk, Hargita megyei szomszédaink földjén. Székely testvéreink sem nemzetiségükben, sem val­lá­sukban, de talán népszokásaikban és nyelvjárásukban sem különböznek lényegesen a Szentföldön élő három­szé­ki székelyektől. Kászon-székkel a Répát-tetőtől  (1456 m) délre eső területünkön szomszédosak vagyunk.

  • Sóskút-fürdő, Kászonújfalu. A szerző felvétele
    Sóskút-fürdő, Kászonújfalu. A szerző felvétele
  • Kászonimpér, középen a Balási-kúria. András Ignácz felvétele
    Kászonimpér, középen a Balási-kúria. András Ignácz felvétele
  • Régi borvízcímke. Repró: Szász-Fábián József
    Régi borvízcímke. Repró: Szász-Fábián József

 E vi­dék minden települése (Kászonújfalu, Kászonaltíz és Feltíz, Kászonimpér és Kászonjakabfalva) a nagykászoni (ká­szonaltízi) önkormányzat közigazgatása alá tartozik, s többé-kevésbé összefüggő településrendszert ké­pez. Ke­vés a humuszban gazdag szántóterület, a földek jobbára kaszálók és legelők, ősidők óta az állattartás és az erdőgazdálkodás a fő megélhetési lehetőség. Buzgó római katolikus népe ragaszkodik népi és vallási hagyományaihoz.
Barangolásunkat a kászonújfalusi helyi érdekű Sóskút-fürdőnél kezdtük, ahol megtudtuk: magánterületen járunk, s oda az a Mátyás György és családja állított emléket 2004-ben, aki a helyet a Kászonok népének ajánlotta fel kikapcsolódás, pihenés, ivókúrás gyógykezelés céljára. Ka­lá­ka­mozgalommal és összefogással-együttműködéssel, a tájban rejlő értékek megőrzésével, az örökség tiszteletben tartásával építkeztek itt. A gyógyforrás vize sós és szódabikarbonátos lúgos kémhatású, kénhidrogént is tartalmaz, és javallatai szerint a gyomor-bélbántalmakra jó, de hasz­nálható szemvízként, bőrbetegségekre is. A festői vidéken fekvő üdülőtelepet, a magyarországi Pagony Táj- és Kertépítészeti Kft. tervei alapján megújult építményeket kikezdte az idő, s hozzáláttak azok rendbetéte­léhez.
A Nyerges-tető felé tartó műút mentén fekvő Kászonújfalu rövid his­tóriáját a helybeli iskolában képek és dokumentumok segítségével bárki meg­ismerheti, s ha egész Ká­szon­or­szág­ra óhajt írott-képes kitekintést, kezébe veheti András Ignác altízi köz­ponti iskolaigazgatónak a kolozsvári Verbum Kiadónál megjelent adat­gazdag helytörténeti kiadványait.
A csíkkászoniakat gyakran látni a felső-háromszéki búcsúkon, a kászon­újfalusi zenekar pedig számos há­rom­széki falunap és rendezvény vendége. Kászon­újfalu­val történelmi szá­lak is összekötnek. Iskolája felvette a béla­fal­vi születésű Tuzson János honvédőrnagy, a Nyerges-tető hősének ne­vét. Koszti István igazgatótól azt is meg­tudtuk, hogy itt született a Kőrösi Cso­ma Sándorról szóló regény (Kő­rösi Csoma Sándor csodálatos élete) szerzője, dr. Debreczy Sándor (1907–1978) író és egyetemi tanár, ugyanis édesapja itt teljesített annak idején rendőri szolgálatot. A XX. század első felében figyelemre méltó irodalmi tevékenységet fejtett ki a kézdivásárhelyi gimnázium jeles tanára, Sylvester Fe­renc, akinek szintén ebben a faluban ringatták bölcsőjét.
Kászon község közművesítése felől is érdeklődtünk. Folyamatban a köz­ségi szennyvízhálózat kiépítése – tájékoztatott Pinti István önkormányzati alkalmazott, és elmondta, hogy Jakabfalván és Újfaluban már befejezték a munkálatokat, következnek a rákötések. Megkezdték az altíz–feltízi szakaszt, amelynek az impéri része is elkészült. Az egész rendszer átadását 2016-ra tervezik.
Kászon-vidék kiváló ásványvizeit régebben palackozták. A források mentésére és felújítására jobbára csak a rendszerváltás után kerülhetett sor. Pályázattal és helyi összefogással megújult a Fehérszéki Szent István-forrás, s a kászonjakabfalvi régi Salutaris, később Kászon Gyöngye néven forgalmazott palackozó területén és az egykori Jakabfalvi- vagy Kászon-fürdőnél az újtusnádi borvízpalackozó tulajdonosa, Kurkó Gyár­fás felújíttatta a Kós Ká­roly által tervezett Pán-, azaz Boldizsár-gyógyfor­rás kútházának épületét, s dolgoznak a borvízkút korszerűsítésén is.
Kászon-vidék műemlék épületeinek, templomainak ismertetésére nem vállalkozhatunk, ezek, a falumúzeumnak is he­lyet adó Balási-kúriával egyetemben mind vendégforgalmi érdekességek, a helyi épített örökség értékes részei. A látnivalók közé tartozik a Na­tura 2000-es területen a Kicsi­rom­lásmező országos védettségű övezet, ahol olyan védett növényfajok élnek, mint a boldog­asszony papucsa, a fűzlevelű gyöngyvessző, a tőzegáfonya, a kék csatavirág, amelyek öreg Eu­rópa sok más területén rég kihaltak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2014-11-19: Magazin - :

Kettézárt falu a Nemzeti Színházban

Az emlékezés fontosságát kiemelve a kettézárt falu, az egykor egységes szlovákiai Nagyszelmenc és az ukrajnai Kisszelmenc történetét idézték fel a Nemzeti Színház Zoltán újratemetve című bemutatójához kapcsolódva megrendezett beszélgetésen hétfőn Budapesten.
 
2014-11-19: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Háromszéki kalauz - Zalánpatak egy része és az Oltfej (24.)

 A térképvázlat északnyugati sarka a még Zalánpatakhoz tartozó Nyí­respatak kanyarjának vidékét mutatja be. Északon egy magányos csángótanya mellett erednek a Setét-patakba ömlő Harcsa- és Pokol-patakok. A Nyírespatak két oldalán szép bükkösök, virágos kaszálók várják nyáron a turistát. Ősszel tömegesen virágzik itt a kikerics. Jobbról és balról borvízforrások törnek a felszínre.