Az Emberi Jogok Európai Bíróságának hatásköréről

2014. november 27., csütörtök, Közélet

Olvasom a Háromszék 2014. november 25-i számában, hogy befejeződött a Mikó-per, és ítélethirdetés következik. Mint aki végigkövettem a történéseket, érdeklődéssel és izgalommal várom a per kimenetelét, amit ezen sorok írásakor még nem ismerünk.

A cikkben közlik, hogy a döntés már „végleges lesz”, és „legfeljebb a strasbourgi emberi jogi bíróságon lehet majd megfellebbezni”. Eszem­be jut, hogy sok ember kérdezte már meg, miképpen lehet „megfelleb­bezni” egy romániai bírósági döntést az Emberi Jogok Európai Bíróságán.
Kötelességemnek tartom, hogy röviden bemutassam az emberi jogi bíróság hatáskörét.
Az első és legfontosabb tudnivaló, hogy az emberi jogi bíróság nem fellebbviteli bíróságként működik, és nincs hatáskörében a nemzeti bíróságok által meghozott ítéletek újratárgyalása, ezek módosítása vagy törlése.
Tehát az emberi jogi bíróságon nem lehet megfellebbezni egy nemzeti bíróság által hozott döntést.
A strasbourgi bíróság kizárólag az Emberi Jogok Európai Egyez­ményében megfogalmazott és elfogadott jogoknak és ezek biztosítékainak (garanciáinak) a nemzeti államok bíróságai által való betartását ellenőrzi.
Ilyen értelemben lehet a stras­bourgi bírósághoz egy kéréssel fordulni, miután a tagállamban a bíróságok minden lehető szinten letárgyalták az ügyet, és végleges, vissza­vonhatatlan döntést hoztak.
Csakis olyan kérést tárgyal az emberi jogi bíróság, amely szerint a kérelmező az Emberi Jogok Európai Egyezményeiben, illetve a Ki­egészítő jegyzőkönyvekben foglalt jogok és garanciák megsértésének szenvedő alanya.
Íme néhány ezen jogok közül: az élethez való jog, a tisztességes tárgyaláshoz való jog, a magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jog, a gondolati, lelkiismereti és vallásszabadság, a véleménynyilvánítás szabadsága, a tulajdon védelme, a szabad választáshoz való jog, a fellebbezésre való jog.
A szerdai döntés után, ha az kedve­zőtlen lesz, szerintem esetleg „a tisz­tességes tárgyaláshoz való jog”, illetve „a tulajdon védelme” megsérté­sé­vel kapcsolatosan lehet az Emberi Jo­gok Európai Bíróságához fordulni.

PUSKÁS BÁLINT ZOLTÁN alkotmánybíró

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 257
szavazógép
2014-11-27: Közélet - Márk Attila:

Ezt siratja a gyülekezet apraja-nagyja (A kökösi unitárius templom orgonái)

„A tűzben elnémult gyönyörű orgona… Ezt siratja a gyülekezet apraja-nagyja.”

A freskókkal díszített műemlék templom karzatán állok, és elképzelem az ottani orgonát, pusztulásának képeit. A kökösi orgonák története érdekes és tanulságos, tanúja annak az áldozathozatalnak, erőfeszítésnek, amelyet egy zeneszerető közösség temploma hangszereiért tett.
 
2014-11-27: Közélet - :

Ne tekintsék engedménynek az autonómiát (Székely Nemzeti Tanács)

A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) vezetői azt szorgalmazták az ENSZ Emberi Jogi Ta­nácsának Genfben zajló kisebbségi fórumán, hogy a nemzetközi közösség ne tekintse a konfliktusokat lezáró engedménynek a kisebbségi autonómiaformákat.