Sepsiszentgyörgy elhatárolódik

2014. november 28., péntek, Közélet

Mindössze a dátumot igazították ki, és újra megszavazták a sepsiszent­györgyi tanácsban azt az állásfoglalást, amelyben elhatárolódnak mindennemű szélsőséges megnyilvánulástól, és amelyet tavaly ilyenkor, szintén az Új Jobboldal idelátogatása előtt fogalmazott meg az önkormányzat vezetőtestülete.

2013-ban egyöntetű volt a nyilatkozat támogatottsága, idén azonban egy tartózkodás mellett fogadták el, közel félórás vita után. A témát Mădă­lin Gu­ruianu vetette fel, és csak egyet­len ellenkezőre talált: az SZDP-s Rodica Pârvan nem értette, mi a gond „egy román szervezettel” – a maga részéről sokkal inkább aggódik a november 29-ére meghirdetett magyar tüntetés miatt, amit provokatívnak tart, nem is hiszi, hogy a résztvevők méltósággal vonulnak utcára; különösen aggasztónak találja, hogy a már megkezdődött „nagyszabású” rendezvénysorozatot kívánják zavarni, és sérti, hogy senki nem kíván neki boldog ünnepeket a nagy egyesülés évfordulóján.
Ez a románok ünnepe, de úgy kell ünnepelniük, hogy minket, magyarokat ne sértegessenek, ezért kértük a román pártok, prefektúra és ortodox egyház elhatárolódását a szélsőséges Új Jobboldaltól; a város támogatja a rendezvényeket, de nem azért, hogy a lakosságnak cirkuszban legyen része – magyarázta Sztakics Éva alpolgármester és Miklós Zoltán RMDSZ-es frakcióvezető is, akik a különbségekre is felhívták a figyelmet a hívatlan látogatók feszültségkeltése és az itteni lakosság békés jogérvényesítési törekvései között. Az MPP-s Bálint József a megmozdulás egyik szervezőjeként hangsúlyozta, hogy nem lesznek politikai beszédek, sem kiabálás, csak a gyulafehérvári ígéretekre emlékeztetnek. Azt is elmondta, hogy 1918. december 1-jén a magyar államvasutak szállították az akkor még magyar állampolgárságú románokat arra a gyűlésre, ahol az akkori alkotmányban nem szereplő jogokat kérték békés módon, és ezért soha senki nem nevezte őket szélsőségeseknek. Pârvan Rodica válaszul kétszer is megismételte: visszafordítják ezt a magyar közösségnek, „találnak ők valami okot” arra, hogy március 13-án felvonulást szervezzenek Sepsiszentgyörgy utcáin. Bejelentését – noha a november 29-ei dátumot Guruianu sem tartja jó ötletnek – általános megrökönyödés fogadta, még a másik SZDP-s tanácstag, Joós Ştefan is kijelentette, hogy inkább a sebek gyógyításán, mint ezek előre megfontolt szándékkal való feltépésén kellene dolgozni, és a tanácsnak nem a viszályok szítását, hanem ezek elsimítását kell vállalnia, kiegyensúlyozó tényezőnek kell lennie, különösen egy vegyes lakosságú városban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 720
szavazógép
2014-11-28: Máról holnapra - Farkas Réka:

Első vagy utolsó lépés?

Megadta magát az RMDSZ, méghozzá feltétel nélkül – ez az olvasata is lehet a Szövetségi Állandó Tanács döntésének, mely értelmében a felső vezetés azt javasolja az SZKT-nak, hogy lépjenek ki a kormányból. Kapituláltak anélkül, hogy elvárásokat fogalmaztak volna meg, nem voltak különösebb igényeik, melyek nem találtak meghallgatásra, egészen egyszerűen vették a kalapjukat és távoztak.
2014-11-28: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Rólunk, nélkülünk (Kisebbségi fórum a prefektúrán)

A Kovászna megyei prefektúra és a Kovászna–Hargita Európai Tanulmányi központ közös szervezésében tudományos értekezletet tartottak tegnap Sepsiszentgyörgyön Az 1918. december 1-jei gyulafehérvári nemzetgyűlés és a kisebbségi kérdés címmel.