Együttműködés a fejlesztésért címmel tartottak tegnap regionális konferenciát a klaszterek szerepéről és feladatairól. A szervező, a nemrég alakult, textiliparban érdekelt cégeket, intézményeket tömörítő klaszter (teljes nevén Transylvania Textil&Fashion) az esemény révén tudatosítani kívánja a nálunk is egyre nagyobb teret nyerő szerveződési forma előnyeit, lehetőségeit.
Ennek jegyében Bogyó Mirela menedzser bemutatta a klaszter eddigi tevékenységét – egyebek mellett kínai és törökországi útjuk tapasztalatait –, Vajda Lajos pedig, akit a konferencián többen is a hazai klasztermozgalom atyjának neveztek, a középrégióban nemrég életre hívott klaszterkonzorcium lehetőségeiről beszélt. Vajda a klaszterszerveződéseket egy sportcsapathoz hasonlította, amely ugyan az együttműködésen alapszik, de nem zárja ki a versenyhelyzetet sem.
A hazai klaszterek világában szaktekintélynek számító Cristina Leucuta a szerveződések nemzetközi szintű együttműködésének fontosságáról, illetve módozatairól beszélt. Hangsúlyozta, a textiliparban is az újításra, a kreativitásra kell helyzeni a hangsúlyt, hiszen akkor lehet kapcsolódni egy sor uniós programhoz. A fejlesztési stratégiákhoz való csatlakozás azonban rengeteg odafigyelést, munkát és főleg információt feltételez. Az előadó kitért az ágazatok közötti együttműködés fontosságára, illetve a hatékony kommunikáció szükségességére. Ugyanakkor elismerően szólt a vidékünkön beindult klaszterfolyamatokról.
A konferencián bemutatták a hat helyi székhelyű klaszter együttműködésével kialakított szolgáltatási csomagot. Az érintettek teljes körű ajánlattal állnak a felújítandó szállodák és panziók rendelkezésére, a berendezéstől a dizájnon át a természetes alapanyagokból készült gasztronómiai kínálatig. Bagoly Miklós Asimcov-elnök pedig kijelentette, az eddig létező vállalkozói szövetségek immár elavult együttműködési formák, a klaszterek jobban tudják integrálni a kis- és középvállalkozások érdekeit.