Hátrányt jelent az RMDSZ és a magyar közösség számára az egyéni választókerületes szavazás bevezetése — nyilatkozta Borbély László. Az RMDSZ ügyvezető alelnöke szerint az új választási törvény nyomán a magyar közösség kevesebb parlamenti képviselővel fog rendelkezni, mert az a jelölt, aki a választásokon nem ér el 50 százaléknál több szavazatot, még nem számít nyertesnek, hiszen ezután következik az újraelosztás, amelynek során nem tudni, hogy ki húzza a nyertes kártyát. Ezért hasonlít az új választási rendszer az orosz ruletthez — fejtegette. Borbély azt is nehezményezi, hogy kormányzati szinten még nem döntöttek a választókerületek létrehozásáról.
* Az épphogy elfogadott választási törvényt egyébként az NRP, a KP és pár független jelölt megtámadja az alkotmánybíróságon, többek között azt sérelmezve, hogy a parlamenti mandátumra pályázó jelölteknek az országos bruttó minimálbér ötszörösét kell benyújtaniuk, és hogy a nemzeti kisebbségek képviselői országos szinten az összes választókerületben jelöltethetik magukat.
Hadisír-egyezmény
Tízévi előkészület után a hadisírok és háborús emlékművek kölcsönös gondozásáról írt alá kétoldalú egyezményt tegnap Bukarestben Szekeres Imre magyar és Teodor Meleşcanu román honvédelmi miniszter. A felek kölcsönösen biztosítják a hadisírok és a háborús emlékművek eredeti helyükön való megőrzését és gondozását. Az emlékművek felirata mindkét országban magyar és román nyelvű lesz. A tárcavezetők a két ország katonai együttműködésének bővítéséről és a közelgő bukaresti NATO-csúcstalálkozóról is tárgyaltak. Ú Szekeres elmondta, hogy a magyar kormány Koszovó függetlenségének elismerése érdekében tesz lépéseket. Budapest számára rendkívül fontos a Balkán-térségben elő nemzeti kisebbségek jogainak betartása, de továbbra is támogatja Szerbia csatlakozását a NATO-hoz és az Európai Unióhoz, ugyanakkor nem tekinti precedensnek a koszovói helyzetet.
Felelőtlenül szennyezünk
Egy ország kulturáltságát leginkább településeinek tisztasága tükrözi, s e téren Romániát a legjobb indulattal sem nevezhetjük kulturáltnak: csak az egészségügyi hulladék évente 19 000 tonnára rúg, a bányaiparból, mezőgazdaságból és egyéb ipari tevékenységből 355,5 millió tonna származik. A városok 8,19 millió tonnányi szemetet termelnek — jelentette ki Korodi Attila környezetvédelmi miniszter tegnap egy bukaresti szemináriumon. Ilyen mennyiségű hulladék szállítása nyilvánvalóan jövedelmezővé vált az utóbbi időszakban, de ezzel együtt nőtt a gazdasági szereplők által elkövetett törvénysértések száma is. Korodi szerint a hulladékgazdálkodást egyformán felelőtlenül kezelik a közhatóságok, állampolgárok és szennyezők. A probléma megoldására a zöldtárca kidolgozott egy kormányhatározat-tervezetet, amely szigorúan szabályozná a hulladékszállítást. A jövőben pontosan tudnánk, ki, kitől, honnan, hová, kinek, illetve milyen útvonalon szállítja a hulladékot, illetve a hulladék típusát is.