Hírsaláta

2008. március 7., péntek, Belföld

LÁZONGNAK AZ ÉLELMISZERTERMELŐK. Az elmúlt hetekben igen sokat foglalkozott a sajtó azzal, hogy a hiper- és szupermarketek különböző illetékek, járulékok bevezetésével a gyártási költségeket akár négyszáz százalékkal is (például a tej esetében) meghaladó áron forgalmazzák a hazai termékeket. A ,,nagyok" nem a kereskedelmi árrést növelik, amit ellenőrizni lehet, és adózandó, hanem legalább húszféle illetéket vetnek ki a hazai termelőre, beszállítóra, hogy áruja bekerülhessen áruházaikba. Ezeket a bérleti díjaknak, polcilletékeknek stb. nevezett összegeket az áruház gyártási árként számolja el, és a busás hasznot is ő vágja zsebre. A hazai termelők és forgalmazók most átlátható szerződéseket követelnek. (Adevărul)

KÉT ROMÁN A VILÁG GAZDAGJAI KÖZÖTT. A világ leggazdagabb embereiről készített Forbes lajstromon két vagyonos román is helyet kapott. Dinu Patriciu a 462. helyet foglalja el 2,5 milliárd dollárra becsült vagyonával, Ion Ţiriac meg a 932. 1,2 milliárd dollárjával. (Ziarul financiar)

ÉLNI FOG A SZIVOT. A kormány szerdai ülésén elfogadta azt a sürgősségi rendeletet, mely a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (SZIVOT) működését szabályozza, miután az eddigi törvényt az alkotmánybíróság alaptörvénybe ütközőnek minősítette. Marius Oprea, a kormányfő személyes tanácsadója elmondta, az új rendelet szerint a SZIVOT nem tölt be semmilyen, a bírósághoz hasonló funkciót: a dossziék alapján pusztán megállapítja, hogy valaki együttműködött-e vagy sem a szekuval, ezt a megállapítást pedig továbbítja a bíróságnak, amely meghozza a végső döntést. A hivatalból átvilágítandó személyek kategóriái nem változnak, ezért átvilágítják a mostani választásokon indulókat is. Oprea elmondta, ezentúl kollaborálásnak számít az is, ha valaki pártaktivista volt, de szekus vonalon is megbízásokat kapott, és tevékenysége az emberi jogok és szabadságok megvonásához vezetett. (Rompres)

JÖVŐBEN KEZD TERMELNI A FORD. A Ford 675 millió euró beruházását tervezi a craiovai gyárba, ahol kétfajta modellt gyárt majd. Az amerikai autógyár vezetőjét a Ziarul financiar bukaresti gazdasági napilap idézi. Fleming közölte, hogy a Ford visszafizeti az Európai Bizottság által jogellenes állami segélynek nyilvánított 27 millió eurót. Közben a román képviselőház is áldását adta arra a törvénytervezetre, amely jóváhagyta a privatizációs szerződést, és ezzel elhárult minden akadály az elől, hogy a gyár a Fordé legyen.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint a Sepsi OSK bejut a felsőházi rájátszásba?







eredmények
szavazatok száma 673
szavazógép
2008-03-07: Belföld - Demeter J. Ildikó:

Belföldi hírek

Választási rulett
Hátrányt jelent az RMDSZ és a magyar közösség számára az egyéni választókerületes szavazás bevezetése — nyilatkozta Borbély László. Az RMDSZ ügyvezető alelnöke szerint az új választási törvény nyomán a magyar közösség kevesebb parlamenti képviselővel fog rendelkezni, mert az a jelölt, aki a választásokon nem ér el 50 százaléknál több szavazatot, még nem számít nyertesnek, hiszen ezután következik az újraelosztás, amelynek során nem tudni, hogy ki húzza a nyertes kártyát. Ezért hasonlít az új választási rendszer az orosz ruletthez — fejtegette. Borbély azt is nehezményezi, hogy kormányzati szinten még nem döntöttek a választókerületek létrehozásáról.
2008-03-07: Közélet - Szekeres Attila:

Külföldi hírek

Három ország felvételét szorgalmazzák
A NATO-államok nagy része három új tagország ― Horvátország, Albánia és Macedónia ― felvételét szorgalmazza, de ehhez meg kell oldani a görög―macedón névvitát. A szervezet külügyminisztereinek tegnapi megbeszélésén nagyra értékelték Ukrajna és Grúzia azon törekvését, hogy bekapcsolódjanak a NATO-csatlakozási folyamat ,,előszobájának" számító ,,tagsági tevékenységi tervbe", és ebben a kérdésben egyetértésre szeretnének jutni a NATO április elején tartandó bukaresti csúcstalálkozójáig. Athén ― mivel Görögországnak is van egy Makedónia nevű tartománya ― nem akarja elfogadni, hogy az új tagországot Macedónia néven vegyék fel a szervezetbe.