A NATO-államok nagy része három új tagország ― Horvátország, Albánia és Macedónia ― felvételét szorgalmazza, de ehhez meg kell oldani a görög―macedón névvitát. A szervezet külügyminisztereinek tegnapi megbeszélésén nagyra értékelték Ukrajna és Grúzia azon törekvését, hogy bekapcsolódjanak a NATO-csatlakozási folyamat ,,előszobájának" számító ,,tagsági tevékenységi tervbe", és ebben a kérdésben egyetértésre szeretnének jutni a NATO április elején tartandó bukaresti csúcstalálkozójáig. Athén ― mivel Görögországnak is van egy Makedónia nevű tartománya ― nem akarja elfogadni, hogy az új tagországot Macedónia néven vegyék fel a szervezetbe.
Bírálják a különutast
Vízumügyekben az Európai Unió tagállamainak egységesen kellene fellépniük ― jelentette ki Günter Verheugen. Az Európai Bizottság ipari biztosa, volt EU-bővítési biztos leszögezte: nem ért egyet azzal, hogy Csehország vízumügyben különmegállapodást kötött az Egyesült Államokkal. ,,Jól meg kell gondolnunk, milyen adatokat adunk ki a világnak. Közös gazdasági, jogi és biztonsági övezetben élünk. A schengeni övezet létezik, s ez azt jelenti: közös kell hogy legyen a vízumpolitikánk is" ― fejtette ki.
Egyelőre elutasították
A Nyugat-barát miniszterek szavazataival a szerb kormány elutasította azt a határozattervezetet, amely ellenzi az Európai Unió és Szerbia közeledését Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltására hivatkozva. Az ultranacionalista, ellenzéki Szerb Radikális Párt által beterjesztett és a Vojislav Kostunica kormányfő által is támogatott tervezetről azonban még a parlament is vitát folytat és szavaz, márpedig a törvényhozásban a tervezetet támogatók többségben vannak. A kabinetbeli szavazáson 15 miniszter szavazott a tervezet ellen, hét pedig mellette.
Szerbia tiltakozik
Diplomáciai jegyzékben tiltakozott a szerb külügyminisztérium a ljubljanai kormánynál amiatt, hogy az Európai Unió soros elnöki tisztségét betöltő Szlovénia szerdán elismerte Koszovó függetlenségét. Vuk Jeremic szerb külügyminiszter a tiltakozás jegyében ,,konzultációra" hazarendelte országa ljubljanai nagykövetét, a két ország diplomáciai kapcsolatai ezzel követségi tanácsosi szintre süllyedtek. A szlovén parlament 57―4 arányban támogatta a dél-szerbiai tartomány által február 17-én kikiáltott függetlenséget. Szlovéniával tizenötre nőtt a Koszovót elismerő EU-tagállamok száma.