SZABADSÁGON A TÖRVÉNYHOZÁS. Hathetes szabadságot vett ki a parlament két háza tegnap: a következő ülésszakot februárban hívják össze, addig pihenhetnek a honatyák. Nehéz évük volt, idén májusban az EP-választás miatt szünetelt a törvényhozás, július–augusztus a szokásos nyári vakáció ideje, októberben az elnökválasztási kampánytól nem tudtak dolgozni. (Ziare.com)
FELFÜGGESZTETTÉK TISZTSÉGEIBŐL. Ördög Loránd András sepsiszentgyörgyi bírót a legfelsőbb bírói tanács hétfőn felfüggesztette a Kovászna Megyei Törvényszék alelnöki és bírói tisztségéből is. A korrupcióval vádolt 44 éves Ördög a múlt héten került vizsgálati fogságba, miután a vádhatóság megfellebbezte a legfelsőbb bíróság korábbi határozatát, hogy házi őrizetben maradjon. A sepsiszentgyörgyi bírót abban az erdő-visszaszolgáltatási ügyben vizsgálják, amely miatt őrizetbe vették Viorel Hrebenciuc és Ioan Adam szociáldemokrata párti képviselőket is. A korrupcióellenes ügyészek szerint a sepsiszentgyörgyi bíróság 43 227 hektáros erdőt szolgáltatott vissza jogtalanul, amivel 303,8 millió eurós kárt okoztak az állami erdészetnek. (Maszol.ro)
BONYOLÓDIK BORBOLY PERE. Egyre jobban bonyolódik az országos korrupcióellenes ügyészség által megvádolt Borboly Csaba és társai ellen indított büntetőeljárás. A Hargita megyei tanácselnök ügyvédje által benyújtott óvást az alkotmánybíróság elfogadta, és alkotmányellenesnek minősítette a büntetőjogi perrendtartási törvény több cikkelyét. Kitűztek egy tárgyalási időpontot januárban, de törvénymódosításra is szükség van. A per idén márciusban került vissza a Hargita megyei törvényszékre a marosvásárhelyi táblabíróságtól. Borboly mellett Sófalvi László volt alelnök és további tizenegy személy ellen egy útjavítás miatt indult büntetőper, a tanácselnököt folytatólagosan elkövetett hivatali visszaéléssel, magánokirat-hamisításra való felbujtással, hamis irat felhasználására való felbujtással és hamis feljelentéssel vádolják. Az ügyészség szerint a túlfizetett munka miatt 1,8 millió lejes kárt szenvedett az állam. Az eljárás kezdete óta módosult a büntetőjogi perrendtartási törvény, így a korábbi vizsgálat alkotmányellenessé vált. Az alkotmánybíróság határozatának megfelelően a Hivatalos Közlönyben történő megjelenésétől számított 45 napon belül az alkotmányellenes helyzetet a parlamentnek meg kell oldania. (Székelyhon.ro)
REKORDBEVÉTELEK VÁLASZTÁSI ÉVBEN. Bőkezűen osztott pénzt az egyházaknak idén a kormány: a költségvetés-kiegészítések során 22 millió eurót tettek hozzá az év elején megszavazott 70 millió eurós egyházi támogatásokhoz, ami kétszer-háromszor nagyobb összeg, mint az előző években. A pénzügyi szakemberek kifogásolják, hogy az ortodox egyház nem tartozik elszámolási kötelezettséggel sem az államnak, sem a híveknek, és teljesen követhetetlen, hogy melyik gyülekezet mennyiből gazdálkodik. Az idei elosztásról még nincs adat, 2013-ban a kormányfőtitkárság összesítése szerint az állami büdzséből egyházaknak kiutalt pénz 83 százalékát az ortodox, 5–5 százalékát a római katolikus, 3 százalékát a görög katolikus felekezetek kapták, a fennmaradó 4 százalékot a kisebb egyházak. (Hotnews.ro)