Újraszervezik a katasztrófavédelmet
A nagyobb hatékonyság és a katasztrófavédelmi főosztály rendelkezésére álló erőforrások megfelelő felhasználása érdekében a kormány módosítja a katasztrófavédelmi rendszert, azaz a sürgősségi helyzetek bekövetkeztekor szükséges bevetések rendszerét – jelentette be Victor Ponta kormányfő a tegnapi kormányülésen.
A kérdést egy, már el is fogadott sürgősségi kormányrendeletben szabályozták. Eszerint a megyei katasztrófavédelmi felügyelőségek vezetői a prefektus mellett fognak dolgozni, mert a prefektusok nem minden esetben rendelkeznek speciális képességekkel vagy képesítéssel a sürgősségi helyzetek kezelésére, a katasztrófavédelmi rendszer menedzselésére – közölte Rovana Plumb munkaügyi miniszter. Korábban Gabriel Oprea belügyminiszter is azt nyilatkozta, hogy átgondolják a sürgősségi helyzetekben megkövetelt intervenciós eljárásokat a négy emberéletet követelő Siutghiol-tavi helikopterbaleset után. Oprea elrendelte, hogy minden megyében elemezzék újra a katasztrófavédelmi osztály eljárásait, illetve minden olyan struktúráét, amelyet sürgősségi helyzetben be kell vetni, az így nyert adatok alapján dolgozzák ki a sürgősségi bevetési koncepciókat. A tegnap elfogadott rendelet szerint minden sürgősségi helyzetet Raed Arafat irányít. v Ugyancsak tegnap menesztették tisztségéből Dorel Grădinaru tábornokot, a belügyminisztérium légi közlekedési főfelügyelőségének vezetőjét. Radu Volcinschi Konstanca megyei prefektust, valamint Viorel Jianu katasztrófavédelmi igazgatót már korábban leváltották. Grădinaru helyére Ion Cristinel Reliu, a légi flotta tábornoka kapott kinevezést, az ő eddigi munkáját pedig helyettese, Laurenţiu Machedon ezredes veszi át. v A siutghioli az idén a második olyan mentőhelikopter-baleset, amelynek halálos áldozatai vannak: januárban – egy más típusú légi járműben – egy orvostanhallgató és egy pilóta vesztette életét az Erdélyi-szigethegységben, mert a lezuhant gépet akkor is túl későn találták meg.
Lendületben a liberálisok
Élesen bírálta Victor Ponta kormányfő az NLP-t azért, mert az alkotmánybírósághoz fordult a jövő évi költségvetés ügyében. Rovana Plumb munkaügyi miniszter pedig egyenesen arra kérte a legnagyobb ellenzéki pártot, hogy vonják vissza óvásukat, hiszen az eljárás miatt bizonyos rendelkezéseket nem lehet január elsejétől alkalmazni, és ezt a kisjövedelmű állampolgárok sínylik meg: nem emelhetik a nyugdíjakat, a minimálbért és a tanügyi, illetve egészségügyi alkalmazottak bérét. Gheorghe Ialomiţianu volt DLP-s pénzügyminiszter szerint ez hazugság, a pénzügyi törvény megengedi a megemelt juttatások kifizetését. Az NLP hétfőn a 2015-ös költségvetést, tegnap pedig a kibernetikai biztonságról elfogadott törvényt óvta meg az alkotmánybíróságon, utóbbiról az a véleményük, hogy burkolt módon korlátozza a polgárok szabadságát és jogait, hiszen a védelem ürügyén bírói jóváhagyás nélkül is ellenőrizhető bárkinek a telefonja és számítógépe, és a túlkapások ellen nem nyújt megfelelő garanciákat a jogszabály, amelyet a civil szervezetek hevesen elleneztek.
Kiegészítés a védelmi tárcának
274 millió lejjel egészítette ki a védelmi minisztérium költségvetését tegnap a kormány. A pénzt a tartalékalapból utalják ki a hadiipari befektetések, valamint egy katonai repülőgép utolsó részletének kifizetésére. Corneliu Calotă kormányszóvivő szerint körülbelül 132 millió lejt fordítanak a hadiiparra, 142 milliót pedig a hetedik Spartan típusú katonai repülőgépre. A kormány és az Európai Bizottság nem tudott megegyezni a védelmi tárca 2015-ös költségvetésének (a GDP 0,3 százalékát kitevő) emelésében, ezért a hatóságok azt a megoldást találták, hogy kiegészítik a kormány tartalékalapját azzal az összeggel, amelyet a minisztériumnak átutalnak. Az idei év második költségvetés-kiigazításakor a védelmi minisztérium csak 140,8 millió lejt kapott, 682 millió lejt pedig hozzátettek a kormány tartalékalapjához „sürgősségi esetekre”. Két hónappal ezelőtt a kormány 100 millió lejjel egészítette ki a védelmi tárca büdzséjét.