Egyesülési ünnep SepsiszentgyörgyönÓriás trikolórral vonulnak fel

2015. január 23., péntek, Közélet

150 méteres piros-sárga-kék zászlóval vonulnak fel január 24-én Sepsiszentgyörgyön a Moldva és Havasalföld 1859-es egyesülését ünneplő románok.

Az ötlet egy helybeli középiskolástól származik, aki tavaly március 15-én román zászlóval jelent meg a központban, és emiatt többször is megfenyegették a Facebook-oldalán, most azonban arra szólította fel a hozzá csatlakozó „románokat és nem csak”, hogy legyenek jók, boldogok és nyugodtak. „Bármilyen olyan megnyilvánulás vagy üzenet, ami más nemzet vagy személy ellen irányul, a törvény szerint büntetendő. Meg kell mutatnunk mindenkinek, hogy békés és barátságos emberek vagyunk. Mindenkit nagy örömmel várunk az ünnepségre” – írja a fiatalember. Kezdeményezését a Hargita és Kovászna megyei románok civil fóruma is felkarolta.
Az óriás­zászlót Kisinyovban varrták, és már több olyan rendezvényen körbehordozták, amelyet a Románia és Besszarábia egyesüléséért küzdő 2012-es Unionista Akció Platform szervezett. A menet – amelyet a városháza jóváhagyott, Antal Árpád polgármester nem látott okot a betiltására – szombaton 11 órakor a csendőrlaktanya melletti kis görögkeleti templomban tartott hálaadás után indul, a Grigore Bălan sugárúton halad a Széchenyi térig, ott felkanyarodik az 1918. December 1. úton, és a Mihai Viteazul téren állapodik meg, ahol román népi együttesek, katonai alakulatok és ortodox egyházfők szolgáltatnak műsort.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 623
szavazógép
2015-01-23: Máról holnapra - Fekete Réka:

Elpazarolt esztendők

Az elmúlt huszonöt esztendő alatt nem volt egyetlen olyan kormánya sem az országnak, amely igazán meg akarta volna reformálni a hazai oktatást. Miniszterek jöttek-mentek, mandátumuk elején spóroltak, választásokhoz közeledve bőkezűen osztogattak, tevékenységük kimerült a rendszer folyamatos átszervezésében – lásd a szakoktatást! –, és alig akadt próbálkozás a módszerek és a tartalom megváltoztatására.
2015-01-23: Közélet - :

Korrupciógyanús alkotmánybíró

Bűnvádi eljárást indított a korrupcióellenes ügyészség (DNA) Toni Greblă alkotmánybíró ellen, akit befolyással való üzérkedéssel és bűnszövetkezetben való részvétellel gyanúsítanak. Az alkotmánybírót rendőrök vitték be az ügyészségre, ahol közölték vele, hogy mivel gyanúsítják, majd szabadon távozhatott. Előzetes letartóztatásához vagy bíróság elé állításához a szenátus jóváhagyására van szükség, mert az SZDP-s Greblăt 2013-ban a szenátus választotta az alkotmánybíróság tagjává.