Magyarország politikai stabilitása és a külföldi befektetőket vonzó képessége körül vet fel aggályokat a hét végi népszavazás eredménye — véli a Financial Times.
A brit napilap úgy értékelte, hogy miközben a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj elutasítása nem meglepetés, a részvételi arány és a magas elutasítási mérték példátlannak mondható. Az a kilátás, hogy fontos kormánytörekvéseket húztak keresztül, eltántoríthatja azokat a befektetőket, akik a reformokba némileg már belefáradt ország hosszú távú kormányozhatósága miatt aggódnak — idézett egy elemzőt a lap, amely szerint a már javasolt reformok megosztó jellege szintén távol tarthatja az egészségbiztosítási piac iránt érdeklődőket.
Szlovák lapvélemény a népszavazásról
A Pozsonyban megjelenő SME liberális szlovák polgári napilap szerint most már csak idő kérdése, mikor veszíti el kormányfői és pártelnöki funkcióját Gyurcsány Ferenc, aki főleg a saját politikai ügyességének, saját pártja ügyetlenségének, nem utolsósorban Orbán Viktor nyomásának következtében tudott másfél évig megmaradni a tisztségében. ,,A miniszterelnök azonban egyre inkább emlékeztet a béna kacsára. Politikai hitelét, híveinek többségét elveszítette, összekötve a sorsát azokkal a reformokkal, amelyeket gyakran a saját pártjában sem tudott dűlőre vinni" — írja a SME, amely szerint ,,a szocialisták tisztában vannak azzal, hogy a következő, 2010-ben esedékes választásokba ilyen vezetővel öngyilkosság lenne belevágni".
Márciusi Ifjak Díj
Márciusi Ifjak Díjat alapított a kormány a 35 évnél fiatalabb, de szakterületükön már nagyot alkotó fiatalok számára — jelentette be tegnap Budai Bernadett kormányszóvivő. A kisplasztika és emléklap mellett félmillió forintos juttatással járó elismerést első ízben idén március 15-én este a Művészetek Palotájában adja át a kormányfő, a jutalmazottak névsorát addig nem hozzák nyilvánosságra. Évente tizenketten részesülhetnek az elismerésben, amelyet a kultúra, a művelődés, a zene, az alkotóművészetek és a sport területén tevékenykedő fiataloknak ítélhet oda a miniszterelnök által felkért bírálóbizottság. Mint elhangzott, a Kossuth-, a Széchenyi-díjakat, valamint a Magyar Köztársasági Érdemrendeket idén is a parlamentben adja át az államfő. Budai Bernadett közlése szerint az elismerésre felterjesztettek listáját már megküldték a Köztársasági Elnöki Hivatalnak. A Kiváló és az Érdemes Művész, valamint a Babérkoszorús Költő elismeréseket Hiller István oktatási miniszter adja át, szintén a Művészetek Palotájában.
Elítéltek két rendőrt
Felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt a 2006. őszi zavargások idején elkövetett bántalmazás miatt két rendőrt a Fővárosi Bíróság nem jogerősen tegnap. A sértett vallomásán alapuló tényállás szerint a két rebiszes vádlott az eljárás során ismeretlenül maradt társaival. 2006. szeptember 19-ről 20-ra virradó éjjel az Aradi utcában súlyosan bántalmazott egy hasra fektetett, hátrabilincselt kezű fiatalembert. A büntetőperben a rendőr vádlottak elismerték, hogy intézkedtek a sértettel szemben, és nem zárták ki azt sem, hogy ennek során megsérülhetett, mikor elfogása közben ráestek. Ezért elnézést is kértek a sértettől, ám azt tagadták, hogy szándékos bűncselekményt követtek volna el. A bíróság az egyik rendőrt egy év két hónap, három évre felfüggesztett szabadságvesztésre, társát pedig egy év négy hónap, öt évre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte védekezésre képtelen személy sérelmére elkövetett súlyos testi sértés és hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás miatt. A bíróság mindkét vádlottat előzetes mentesítésben részesítette, azaz nem számítanak büntetett előéletűnek, és így rendőrök maradhatnak.
Megkezdődött Gotovina pere
Ante Gotovina személyében a legmagasabb rangú egykori horvát katonai parancsnok állt a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszék elé a Hágában tegnap kezdődött perben. Az 52 éves tábornokot és két társát — Ivan Cermakot és Mladen Markacot — az ügyészek elsősorban azért az 1995-ös hadműveletért teszik felelőssé, amely miatt 200 000 szerb kényszerült elmenekülni horvátországi lakhelyéről, a Krajinából. Hazájában ugyanakkor Gotovinát hősnek tekintik, és a tábornok maga is úgy nyilatkozott, hogy nem tartja magát bűnösnek. Ügyvédei szerint neki köszönhető, hogy Bosznia és Horvátország között lezárult a háború.