Az ukrán kormány tegnap úgy döntött, hogy rendkívüli állapotot vezet be a harcok sújtotta Donyeck és Luhanszk megyében, országosan pedig emelt szintű riadókészültséget rendelt el – jelentette be Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök a kabinet kijevi ülésén.
A kormányfő szavai szerint a rendkívüli állapotot a lakosság biztonsága érdekében vezetik be, hogy a kormányzati szervek munkáját és a polgári védelem tevékenységét a lehető legjobban összehangolhassák. Hozzátette, hogy egységes központi irányítási rendszert alakítanak ki az állampolgárok szükség esetén történő evakuálására, átköltöztetésére, a menekültek egészségügyi és szociális ellátására. Jacenyuk közölte továbbá, hogy a rendkívüli állapottal összefüggő kérdések kezelésére állami bizottságot hoztak létre. A fekete-tengeri kikötővárost, Mariupolt a szakadárok ostromolják, és újabb offenzívát indítottak Doneck és Luhanszk térségében is. A harcok az elmúlt napokban több mint 30 halálos áldozatot követeltek.
Az orosz elnök közben egy szentpétervári egyetemen olyan kijelentést tett, miszerint az ukrán hadsereg tulajdonképpen a NATO idegenlégiója. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Putyin kijelentését képtelenségnek nevezte. „Nem létezik NATO-légió, az Ukrajnában levő külföldi erők oroszok, és az a probléma, hogy Oroszország felszereléssel támogatja a kelet-ukrajnai szakadárokat” – mondta. A Mariupol elleni támadásról szólva kijelentette, hogy „az ilyen, válogatás nélkül indított támadások megengedhetetlenek és elfogadhatatlanok”. Elítélte a tűzszünet megsértését a szeparatisták részéről, és felhívta a figyelmet arra is, hogy Oroszország, minden korábbi kötelezettségvállalása és állítása ellenére, továbbra is katonai támogatással, kiképzéssel, felszereléssel és élő erővel segíti a lázadókat. Az elmúlt hetekben orosz részről fejlett haditechnikai eszközök százait juttatták el Kelet-Ukrajnába, beleértve rakétarendszereket, nehéztüzérségi eszközöket, harckocsikat, páncélozott járműveket és elektronikus hadviselési eszközöket – tette hozzá Stoltenberg.
A Kreml közben elhárította Izrael ajánlatát, hogy közvetítene Kijev és Moszkva között az ukrajnai válságban. Az orosz államfő szóvivője ezt azzal indokolta, hogy „nem lehet közvetíteni Ukrajna és Oroszország között”, mert közöttük nincsen konfliktus, és „Oroszország nem részese ennek a (délkelet-ukrajnai) szembenállásnak”.