Öt embert vettek őrizetbe tegnap a dél-franciaországi Lunelben a rendőrség és a csendőrség elitalakulatai egy átfogó terrorelhárítási akcióban – közölték rendőrségi források. Az alig 26 ezer lakosú kisváros azzal hívta fel magára a figyelmet az elmúlt hónapokban, hogy mintegy húsz muzulmán fiatal indult el onnan tavaly nyár óta Szíriába, hogy csatlakozzon a dzsihádhoz.
A francia hatóságok szerint közülük hatan életüket vesztették a harcokban, valamennyien 18 és 30 év közöttiek voltak. Az elesettek közül az egyik korábban informatikus hallgató volt, másik kőművesként dolgozott, harmadik pedig kávéházat működtetett a kisvárosban.
Az előállított személyek Bernard Cazeneuve belügyminiszter tájékoztatása szerint 29 és 44 év közöttiek, valamennyien a Szíriába elutazott fiatalok hozzátartozói.
Claude Arnaud polgármester annak a reményének adott hangot, hogy a letartóztatásokkal végre választ kap a település arra, „hogyan indulhattak el a fiatalok a dzsihádba”, a muzulmán „szent háborúba”. Elmondta, hogy a kommandósok előzetes bejelentés nélkül elárasztották a kisváros utcáit, s a házkutatások miatt teljesen lezárták a környéket. A polgármester tudott arról, hogy a várost megfigyelés alatt tartották a titkosszolgálatok. „A mai akció ezért elég logikusnak tűnik” – fogalmazott.
Manuel Valls miniszterelnök a múlt héten jelentette be, hogy a párizsi terrortámadásokat követően a kormány az elkövetkező három évben 735 millió eurót irányoz elő terrorellenes intézkedésekre. Azt is elmondta, hogy a titkosszolgálatok 3000 embert tartanak megfigyelés alatt terrorizmussal kapcsolatos ügyek miatt, közülük 1300-an érintettek a szíriai és iraki dzsihadista hálózatokban.