Ojtozfő vidéke 29.Háromszéki kalauz

2015. február 13., péntek, Magazin

Az egész vidék a fiatalabb korú kárpáti homokkövek övezetébe tartozik, ahol gyakoriak a hallenyomatos palák, a kénhidrogénes-szulfá­tos ásványvízfeltörések. A földtani mélyszerkezet kőolajat és gázféleségeket tartalmaz. Szá­zadunk fordulóján és még azután is több fűrészmalmot működtettek az Ojtoz-patak vizével.

Ma is vágtér teszi hangossá a tájat, s a völgyben pisztrángtenyészet van. Nyáron a hegyi legelőkön és kaszálókon megélénkül az élet, nyári szállások és esztenák hangja töri meg az egyébként elzárt, elszigetelt vidék csendjét. Az Ozsdolai hágó és a Málnavész-tető között húzódik a kárpáti piros sáv gerincjelzés. Ezt keresztezi a Bereck és Ojtoz közötti kék pont, ehhez az ösvényhez kapcsolódik a Kézdimar­tonosról a Feketehegyre tartó piros háromszög, majd pedig az Ozsdoláról a Musát-tetőre, majd Gelencére vezető piros pont körút. A keleti hegygerincről gyűjti vizeit a moldvai Kászon-patakba ömlő Kurtabérc pataka, a Tömlőhordó-tetőről ered a Harangbérc, majd délebbre a Határ­patak. Ez a terület 1968 óta a szomszédos Vráncsa megyéhez tartozik. Ha utunkat a Lipséről a Váncsa megye felé lejtő műúton folytatjuk, délkelet felől emelkedik a Jáhoros- és Lipse-patak által közrefogott, 1182 m magas Kovás- vagy Kovácskő-tető. A szájhagyomány szerint e hatalmas sziklában a székely rovásírás jegyeit lehet felismerni. Ha a mű­úton haladunk, a Putna töve nevű helyhez érünk. Itt az ún. Nyáguly-házakkal szemben látható a Putna-patak és az azt követő erdőipari út. A Putna folyása jelölte az egykori Magyarország és Románia országhatárát. Félórányi járásnyira állt Putna vára, vagy ahogyan Orbán Balázs nevezte, a Plájások vára. Az erőd kövein forrómész-vakolat maradványai látszanak. A Putna epigenetikus völgyszorosa különleges látvány. A számmal jelölt helyek nevei: 1. Kerekbükk, 2. Nagyhegy pusztája, 3. Szépmező, 4. Keresztes-mező, 5. Bíróné mezeje, 6. Szénégető, 7. Málnavész pusztája, 8. Csor­ja-tető, 9. Klárák, Piszt­rángtenyészet, 10. Ozsdolai hágó.

A Háromszék lapárusító bódéiban és a szerkesztőségben már kaphatóak a Háromszéki kalauz fóliázott térképkockái, Kisgyörgy Zoltán 1984–85-ben a Megyei Tükör oldalain megjelent, 60 kockából álló, Hegyen-völgyön kalauz című megye­térkép-sorozatának első darabjai. A frissített, fóliázott térkép­váz­latokat hetente adjuk ki, de később is igényelhetőek, illetve megrendelhetőek a korábbi lapok. A fóliázott térképkockákat a 0267 351 504-es telefonon, a hpress@3szek.ro e-mail címen, illetve a lapárudákban lehet megrendelni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 851
szavazógép
2015-02-13: Magazin - :

Műkincsek ­fosztogatásból?

Bizonyos szakemberek szerint fosztogatásból és illegális kereskedelemből származhatnak a Jeruzsálemben kiállított, a zsidók babiloni fogságát dokumentáló ókori agyagtáblák.
2015-02-13: Nyílttér - :

Találkozásaink nyugati magyarokkal 4. (A kovásznai Tiszta Szív kórus történetéből)

Az Európai Parlamentben
Érdekes módon alakult a kórus élete. Mintha valaki úgy intézte volna, hogy minden második évben nyugat-európai útra induljunk. A közbeeső esztendők sem a leállást jelentették, hanem az itthoni gyakorlásokat, szerepléseket, világi és egyházi ünnepeink tiszteletét énekléssel.