A Székely Nemzeti Múzeum nem pörögni akar, hanem nívós kiállításokkal az intézménybe vonzani az embereket – mondotta Vargha Mihály szobrászművész, a múzeum igazgatója, akit a tavalyi eredményekről és idei tervekről kérdeztünk. Mint megtudtuk, az új uniós pénzügyi ciklusban a múzeum infrastrukturális fejlesztésre pályázik.
Az intézmény rendezvényekben gazdag évet zárt. A kiállítások sorát az Évmilliók üzenete című, Székelyföld ásvány- és kőzettanát bemutató tárlat nyitotta. Fekete Zsolt marosvásárhelyi fotóművész Orbán Balázs nyomdokain járva mutatta be a fotográfus előd által fényképezett helyszíneket. Gábor Áron születésének 200. évfordulója tiszteletére A szabadságharc ereklyéi címmel nyílt tárlat. A Variációk hat lábra, a Magyar Természettudományi Múzeum rovartani kiállítása több ezer látogatót vonzott.
A múzeumban a Párizsban nagy sikereket elért, homoródszentmártoni születésű Román Viktor szobrászművész munkáiból rendeztek be tárlatot. A Kós Károly Egyesülés szervezésében pannókon mutattak ízelítőt erdélyi mesterépítészek és tanítványaik munkáiból. Az évet az utóbbi öt esztendő szerzeményeiből válogatott kiállítás zárta. Nagy sikernek örvendett a Gábor Áron egyetlen hiteles, tavaly végleg a múzeum birtokába került ágyúcsövét bemutató csíkszeredai kiállítás is. A múzeum Bartók Termében számos új kiadványt mutattak be, a Georgius Kamarazenekar és a Codex Együttes hangversenyei telt ház előtt zajlottak, és a MUKKK Kulturális és Ifjúsági Egyesület által szervezett nyári múzeumkerti koncertek és szabadtéri filmvetítések is sokakat vonzottak. Saját kiadásban megjelent a zabolai Csángó Néprajzi Múzeum katalógusa és Pesty Frigyes helynévgyűjteményének harmadik kötete. Felújították a természetrajzi részlegnek otthont adó, Kós Károly tervezte épület födémjét, teljesen új tetőszerkezetet kapott az intézmény szabadtéri részlegéhez tartozó tájház, a 18. századi csíki ház, melléje kopjafatárolót készítettek.
A tervekről szólva Vargha Mihály elmondta: várják az új európai uniós pénzügyi ciklus pályázati kiírásait. A Kós Károly által tervezett székházat szeretnék felújítani, korszerűsíteni, közönségközpontúvá tenni. Fel szeretnék vinni a turistát a toronyba, noha egykor nem volt más megoldás, és raktárként használták, de ezt meg kell szüntetni, a főépület a látogatóké kell hogy legyen. A felszabaduló termekbe intézménytörténeti tárlatot és Kós-kiállítást terveznek. A szomszédos telekre raktárakat, restaurátorlabort és irodaházat akarnak létesíteni. A mostani irodaépületet, az egykori múzeumőri lakot is át szeretnénk adni kiállítótérnek. Erre készítettek már pályázatot, az nyert is ugyan Gyulafehérváron, de nem kaptak rá pénzt. Most ismét előveszik, és kiegészítik a szomszédos telek beruházásaival. Az udvarban meghonosodott múzeumkerti koncertek helyszínét is korszerűsítik. Egyelőre színpadot állítanak, később amfiteátrumot kívánnak kialakítani.
Nem arra törekszenek, hogy pörögjenek, 12 hónap alatt 12 kiállítást rendezzenek, tartsanak megnyitót, a sajtóban jelenjen meg, aztán jöhet a következő – hangsúlyozza az igazgató. Inkább csak négyet szerveznek, de azok legyenek nívósak, maradjanak két-három hónapig, hogy minél több ember nézze meg, s mellettük szervezhessenek múzeumpedagógiai foglalkozásokat, családi programokat is.
Idén március 12-én nyitják a kiállítási évadot a Magyar Természettudományi Múzeum Szóra bírt csontjaink című antropológiai vándorkiállításával. Az év fő eseménye az Arany- és ezüstkincsek az ókori Romániában, a bukaresti Történelmi Múzeum nagy kiállítása. Ilyen anyag nem volt nálunk soha, jelzi Vargha Mihály, kitérve arra is, a Székely Nemzeti Múzeum hírneve vonzotta ide a vándortárlatot, hisz mi vagyunk a legkisebb város, amelyben látható lesz. Ebben saját anyag is található: a petőfalvi és az 1948-ban ide került szilágysomlyói kincs. Július közepén nyílik, két és fél hónapig lesz látogatható. Újabb esemény Szőcs Károly fogarasi gyűjtő székely néprajzi gyűjteményének kiállítása.
Márciusban kiállítják Gábor Áron ágyúcsövét Kézdivásárhelyen. A most használt ágyútalp nem szakszerű, újat rendeltek, ott avatják majd. Két hét múltán Székelyudvarhelyen mutatják be az ágyút, jövőben Gyergyószentmiklóson. A Gyárfás Jenő Képtár törzsanyagát, a Pantheont a Kolozsvári Magyar Napokon állítják ki. A csipkekiállítás Kézdivásárhely után most Székelyudvarhelyre került, utána Marosvásárhelyre megy. Idén ismét megjelenik az Acta Siculica, a múzeum kétévessé vált évkönyve. Kiadják régészük, Sztáncsuly Sándor József doktori dolgozatát az erősdi kerámiáról román nyelven és Pesty Frigyes helynévgyűjteményének negyedik kötetét. Támogatják a Csernátoni Füzeteket. A külső részlegekkel is törődnek: a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeumot tatarozzák, a csernátoni Haszmann Pál Múzeumban tájházat zsindelyeznek, Erdővidék Múzeumának ólomkatona-kiállítását támogatják, és a Szent György Napokon folytatódnak a kultúrkerti rendezvények.
Érdeklődésünkre, hogy mikor nyit a felújítás miatt két és fél éve zárva tartó képtár, Vargha Mihály reményét fejezte ki, hogy idén. Az intézményfenntartó, a megyeháza megunta a bukaresti hitegetést, és saját erőből végzi el a munkát. Nagy szükség lenne rá, ugyanis Baán László, a budapesti Szépművészeti Múzeum főigazgatója beharangozta, hogy kölcsönadják az Erdély művészete 1920–1990 között kiállítást, s ha nem lesz meg a képtár, elmarad a tárlat…