Barangolás Kovászna múltjában

2015. február 14., szombat, Közélet

Székely Zsolt régész, egyetemi tanár Kovászna régészeti múltja című, frissen megjelent kötetét mutatta be szerdán a Fábián Ernő Népfőiskolán. A könyvbemutató történelemórává kerekedett, a jelenlévők betekinthettek a várostörténet rejtelmeibe.
 

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

Kovászna szűkölködik magyar nyelvű történelmi leírásokban, a könyv megjelenését még Lőrincz Zsigmond néhai polgármester kezdeményezte, de csak most kerülhetett ki a nyomdából – mondta el a Kovászna régészeti múltja című kötet szerzője, Székely Zsolt a Fábián Ernő Népfőiskolán tartott bemutatón.
A tündérvölgyi várrommal kapcsolatban kifejtette: a vár eredetéről sokan, sokféleképpen vélekednek, ő a dák eredet mellett áll ki. A bronzkortól létező várat a második század elején rombolták le római haderők. Folytonossága akkor szűnt meg, amikor megkezdődött a komollói római erődített tábor építése. A dák eredet miatt viszont nem kell haragudnunk – jegyezte meg.
Egy kevésbé ismert kovásznai várromról is beszélt, mely a Sóstótetején, egy stratégiailag nagyon jól megválasztott helyen található. Először a két világháború között megjelent helyrajzi könyvben tesznek róla említést. Régészeti ásatások itt nem történtek, a kutatók csupán bejárták a helyszínt. A régészettudomány feladata ennek a helynek a feltárása.
Kovászna múltjáról szólva a szerző azt is elmondta, nem mindig volt Orbaiszék központja, ugyanis Zabola előbb viselhette ezt a titulust. Kovászna felső részéről, Vajnafalváról pedig kiderült, hogy az egykor a Vajna család birtoka volt, ők adták el a földet havasalföldi románoknak.
Az, hogy a város és a megye neve egyezik, több félre­értést is szült – derült ki a könyvbemutatón –, a ’68-as megyésítéskor Bukarestből az elvtársak Kovásznára érkeztek Sepsiszentgyörgy helyett, hiszen úgy vélték, ha Kovászna a megye neve, akkor székhelye is Kovászna kell hogy legyen.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 178
szavazógép
2015-02-14: Közélet - Szekeres Attila:

Bevonzani az embereket a múzeumba

A Székely Nemzeti Múzeum nem pörögni akar, hanem nívós kiállításokkal az intézménybe vonzani az embereket – mondotta Vargha Mihály szobrászművész, a múzeum igazgatója, akit a tavalyi eredményekről és idei tervekről kérdeztünk. Mint megtudtuk, az új uniós pénzügyi ciklusban a múzeum infrastrukturális fejlesztésre pályázik.
 
2015-02-14: Közélet - Iochom István:

Folytatódik a Vigadó felújítása (Kézdivásárhely)

Kézdivásárhely idei költségvetésében 464 ezer lejt különítettek el a Vigadó Művelődési Ház működtetésére és az épület javítására. A Városi Színház fenntartási költségei nem szerepelnek az összegben, a színháznak a Vigadó ad ugyan otthont, de működtetője a 2010-ben bejegyzett Vigadó Kulturális Alapítvány.