Az alpesisí-világbajnokság előzetesében elmondtuk, hogy Ullr, a sí istene sílécen járt „udvarolni” a sí istennőjéhez, Thasseshez... Arról viszont nem szóltunk, hogy a világhírű sarkkutató, F. J. Nansen egyik expedíciója során, 1887–88 telén több társával együtt síléccel keresztülszelte Grönlandot.
Ez a túra hatalmas népszerűséget szerzett a síelésnek. Európa megmozdult, síelni kezdett, a Lappföldtől le Cortina d’Ampezzóig, Granadától el egészen a Kaukázusig. S azt már szinte mondanunk sem kell, hogy ez a hatalmas nekilendülés magával hozta a sílécek, a síelés technikájának fejlődését és nem utolsósorban a versenyágak kialakulását, a sízők szakosodását.
A fejlődés fontosabb állomásai: 1843 – az első civil sífutóverseny a norvégiai Tromsóban; 1860 – az első lesiklóverseny Kaliforniában; 1862 – az első síverseny Krisztiániában (ma Oslo); 1879 – az első hivatalos síugróverseny Norvégiában; 1924 – az első téli olimpia Chamonix-ban...
Az olimpia síversenye egyben világbajnokságnak is számított. Így aztán elmondhatjuk, hogy a sífutás első olimpiai bajnoka a 30 éves norvég Thorleif Haung volt, aki megnyerte a 18 km-es versenyszám mellett az 50 km-es sífutást is, na meg aztán elismerésként még életében szobrot állítottak a derék norvégok. A nők 1952-ben kapcsolódtak be a sífutás világbajnokságába. Első világbajnokuk a finn Lydia Wideman.
Ma a nők hat, a férfiak szintén hat sífutószámban küzdenek egy világbajnokságon, e tizenkét sífutószámot kiegészíti öt síugró- és három északi összetett versenyszám. Érthető, hogy miért tart két hétig is egy-egy északisí-világbajnokság. Így lesz ez idén is a finnországi Falunban, ahol február 18-án, szerdán rajtol a 2015-ös világbajnokság, és eltart március 1-jéig.
A címvédők (elöl a férfiak):
sprint: Ola Vigen Attestad (norvég) és Maiken Castersen Falla (norvég)
sprintcsapat: Finnország és Norvégia
klasszikus 10 km: Dario Cologna (svájci) és Justina Kowalczyk (lengyel)
üldözéses 30, illetve 15 km: Dario Cologna és Marit Björgen (norvég)
tömegrajtos 50, illetve 30 km: Alekszandr Lgkov (orosz) és Marit Björgen
4x10 km, illetve 4x5 km: Svédország és Svédország
északi összetett:
középsánc + 10 km-es sífutás: Erik Frenzel (német)
nagysánc + 10 km-es sífutás: Jörgen Graabak (norvég)
csapat: Norvégia
síugrás:
középsánc: Kamil Stoch (lengyel) és Carina Vogt (német)
nagysánc: Kamil Stoch
csapat: Németország.
Még egy világbajnokság, melyhez sok közünk nem lesz. Nem, nem vagyunk sínemzet. Minden bizonnyal ott lesznek a magyarok is, de csak „rokoni látogatóban”. (áros)