Gidófalván tartotta soros gyűlését a Kovászna Megyei Szarvasmarhatartók Egyesülete. Alsó-háromszéki és Olt menti gazdák mellett a megyei agrárintézmények vezetői és Tamás Sándor megyeitanács-elnök vett részt a rendezvényen.
Ötvös Mózes szervezőként beszédében hangsúlyozta: elégedetlenek a kisgazdák a mezőgazdasági támogatásokkal. A gazdatársadalom nagy részét a kisgazdák teszik ki, érdekeik érvényesítésére viszont kevés figyelmet fordítanak a törvényhozók. A támogatási rendszer sem az ő érdeküket szolgálja, nagyobb figyelmet kell fordítani erre – mondta el érdeklődésünkre Ötvös. Nehéz időszakot élnek meg a gazdák, összefogás nélkül esélytelen a közös érdek érvényesítése. A megyevezetés részéről fokozottabb támogatásra van szükség, s arra, hogy a prefektus a kormány képviselőjeként a megye agrárproblémáinak megoldása mellé álljon. Ha nem, a gazdáknak útravonulással kell érdekeiket érvényesíteniük – mondta el érdeklődésünkre Ötvös.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke a sikeres dél-tiroli modellt ismertette a jelenlevőkkel – számolt be a megyeháza sajtóirodája. Dél-Tirol adottságai hasonlóak Székelyföldéhez, mégis eredményesebben gazdálkodnak. A szövetkezeti rendszernek köszönhetően nemcsak a tej begyűjtése, hanem feldolgozása és a termékek értékesítése is helyi, szövetkezeti rendszerben történik. Ennek köszönhető, hogy Dél-Tirolban egy liter tej felvásárlási ára 2,45 lej. Az EU-átlag 1,51 lej, míg Székelyföldön átlagosan 1 lejért veszik meg a tejet a gazdáktól.
Tamás Sándor szerint annak érdekében, hogy a családoknak megélhetést tudjanak biztosítani, szövetkezetet kell létrehozni, amely nemcsak begyűjti, hanem fel is dolgozza a tejet, és megtalálja az értékesítés módját.
A megyei tanács elnöke elmondta, konkrét ajánlattal jött vissza az olaszországi régióból: lehetőség van tapasztalatcserére, hogy a jó példák elsajátítására gazdákat küldjenek Dél-Tirolba, ahol hatékonyabb gazdálkodási, termékfeldolgozási módszereket sajátíthatnak el.