Biatlon. Kéttusa – sífutás és céllövés. Nemzetközi szervezete, a Nemzetközi Öttusa- és Biatlonszövetség (Union Internationale du Pentathlon Moderne et du Biathlon, röviden UIPMB) 1958 óta évente rendez világbajnokságot. A biatlon 1960 óta olimpiai sportág, így aztán az olimpiai versenyek egyben világbajnokságnak is számítanak.
A világversenyek számai: egyéni és csapat, 1966-tól váltók is. Továbbmenve, az évek során az egyéni szám megsokszorozódott, az egyéni indításos 20 km-es táv mellett ma már rendeznek sprintet, üldözéses és tömegrajtos vetélkedőt is, a férfi- és női váltók mellett vegyes váltóversenyt.
Az első világbajnokok: egyéniben: Adolf Wiklund (svéd), csapatban Svédország (Olle Gunneriusson, Sven Nilsson, Sture Ohlin, Adolf Wiklund).
A világversenyek – világbajnokságok, olimpiák... – rendszeres résztvevői a magyarok. Magyarország színeiben két olimpián és világbajnokságokon is részt vett a gyergyószentmiklósi születésű Sajgó Pál. Az 1960-as téli olimpia 20 km-es számában a 26. helyen zárt. Románia színeiben szerepelt a tekerőpataki György Vilmos, aki egyéniben az 5. helyen végzett, s hogy a nők se maradjanak ki, feltétlenül meg kell említenünk a csíkszeredai Tófalvi Évát, az ötszörös olimpiai és sokszoros világbajnoksági résztvevőt. Ezek után mi mást mondhatnánk még, ha nem azt: „székelyek nélkül nincsenek világversenyek sílövészetben”. Ott lesznek a ma kezdődő (és 18-áig tartó) kontiolahti világbajnokságon is.
És akkor nézzük a világbajnokság címvédőit:
sprint: Ole Einar Björndalen (norvég) és Anasztaszja Kuzmina (szlovák)
üldözéses verseny: Martin Fourcade (francia) és Darja Domracseva (fehérorosz)
egyéni indításos verseny: Marin Fourcade (francia) és Darja Domracseva (fehérorosz)
tömegrajtos: Emil Hegle Svendsen (norvég) és Darja Domracseva (fehérorosz)
váltók, férfiak: Oroszország, nők: Ukrajna, vegyes: Norvégia. (áros)