Kárpótlást remélnek a romák

2015. március 2., hétfő, Közélet

Megbolydult az ország cigány közössége. A második világháború előtt született felmenőik halotti bizonyítványát kutatják, remélve, hogy az iratok birtokában ők is részesülhetnek a világégésben deportált romáknak járó kárpótlásban és túlélői nyugdíjban. A pénzt a német államtól várják.

  • Gyűjtik az iratcsomókat Cioabă udvarában
    Gyűjtik az iratcsomókat Cioabă udvarában

Magát a romák ki­rá­lyának nevező Dorin Cioa­bă nemrég jelentette be, hogy már hatezer roma etnikumú személy adta le a királyi palotában iratcsomóját. Olyanok­ról van szó, akiknek elődeit ezelőtt hetven évvel Transz­nisztriába deportálták, és most azt kérik, hogy a német állam adjon számukra húszezer eurós kártérítést, és folyósítson havi 200 eurós leszármazotti nyugdíjat.
  Javában zajlik a folyamat, a gond az, hogy a hatezer kérvényező nem túlélő, hanem ezek leszármazottjai. Kérni fogják, hogy módosítsák az előírásokat, és a leszármazottak is kaphassák meg a pénzt, legalább a nyugdíjat. Cioabă szerint az országban még 160 roma nemzetiségű túlélője van a világháborúnak, közülük hatvanan tavaly novemberben megkapták a kárpótlást, azóta utalják számukra a nyugdíjat is. Romániából 35 ezer cigányt deportáltak Transznisztriába. A német állam évi 7,5 millió eurót szán a holokauszt áldozatainak kárpótlására – idézte a királyt a Ziare.com.
Nagyborosnyón is sokan kutatják felmenőik halotti bizonyítványát. Szőcs Levente polgármester elmondta, a községházát is sokan felkeresik. A világháborúkor élt szülő, nagyszülő ha­lotti bizonyítványához saját személyazonosságijuk másolatát csatolják, ezekkel mennek Nagyszebenbe. A polgármester úgy tudja, nem kell bizonyítaniuk roma származásukat, sem azt, hogy felmenőiket meghurcolták.
A nagyborosnyói cigány közösség vezető alakja, a mediátorként is tevékenykedő Kocsis Dénes „Dinkó” a részletekről nem tudott többet mondani. Az iratcsomókat valóban átveszik Nagyszebenben 20 lej ellenében, de iktatószámot nem kap senki, így nem lehet követni útjukat. Ha lesz belőle valami, az nagyon jó, ha nem, a húsz lej nem nagy veszteség – összegzett. Ő maga nem állított össze dossziét. Dinkó elmondta, Nagyborosnyón négy-öt olyan romáról tud, aki megjárta a hadifogságot. Egyikük, Budi Dániel nemrég halt meg. Őket a magyar állam kárpótolta a fogságban eltöltött időért.
Nagyborosnyó községet összesen 3100-an lakják, a legutóbbi népszámláláskor kevesebb mint negyvenen vallották magukat romának. A valóság viszont azt mutatja, hogy Nagyborosnyó lakosságának közel fele roma nemzetiségű.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 715
szavazógép
2015-03-02: Közélet - Fekete Réka:

Mától próbaérettségi

Románból, magyar nyelv és irodalomból, valamint a szaknak megfelelő kötelező tárgyból a tizenegyedikes diákok is próbaérettségiznek, a választott próbát csak a tizenkettedikesek számára szervezik. A próbavizsgát egységesen mától tartják az egész országban.
2015-03-02: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Kelemen Hunor és a székely szabadság napja

Mondhatta volna azt, hogy felháborítónak tartja az intézkedést. Leszögezhette volna: elfogadhatatlan, hogy huszonöt évvel a rendszerváltozás után Romániában semmibe vegyék a gyülekezési jogot, lábbal tiporják a véleménynyilvánítás szabadságát.