GazdaságfejlesztésTöbbismeretlenes egyenlet

2015. március 25., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

A mezőgazdaság–turizmus–kultúra hármasa képezheti az eljövendő öt évben Háromszék számára a megoldást, hogy a megye a versenyképesség szempontjából jegyzett térségként szerepeljen Románia gazdasági térképén. A megállapítást Viorel Stănică egyetemi oktató ismertette múlt héten Sepsiszentgyörgyön, a Háromszék 2020 címet viselő megyefejlesztési terv bemutatóján. Nem maradt titok az sem, hogy rengeteg munka van még hátra, és hogy ez nem egyszereplős feladat.
 

Alulról építkezni
A kolozsvári Babeş–Bolyai Tudo­mányegyetem Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudományi Karának dékánhelyettese mintegy félórás előadásban írta le a stratégia főbb irányvonalait, amelyeket a megyei önkormányzattal közösen dolgoztak ki. Az oktató kezdésként leszögezte, bármely fejlesztési stratégia összeállításánál szakítani kell az elmúlt évtizedek hagyományával, azaz a felülről érkező utasítások alapján történő tervezéssel. Számtalan életképtelen, hibás elképzelést „nyomtak le a torkunkon” az elmúlt évtizedekben – ide értendő a rendszerváltás utáni időszak is –, amelyek vagy Buka­restből vagy az utóbbi időben Brüsszelből érkeztek. Ideje felismerni, hogy az alulról építkezés jelenti egy közösség számára a fejlődés egyetlen járható útját, ez pedig többek között alapos  konzultációs folyamatot is feltételez, amely során azonosítani lehet a fontossági sorrendet – tette hozzá.
Az oktató úgy véli, ebben a tekintetben Kovászna megye nem áll túl rosszul, mivel Barótot és Bodzafordu­lót, illetve térségüket leszámítva nem figyelhető meg mély fejlődési szakadék a városok és a vidék között, ami a prioritások azonosítása tekintetében előnyt jelenthet. Barót és környéke ugyanakkor tökéletes terepnek bizonyult a stratégia fő irányvonalainak megszabásában, mivel több tekintetben működésképtelen, mély gazdasági és közjóléti problémákkal küzdő térségről van szó olyan közösségekkel, melyeket mintha „lekapcsoltak volna a fejlődésről”.
Noha Bodza-vidék, valamint Erdő­vidék szolgáltatta a legtöbb negatív pél­dát, melyet sürgősen orvosolni kell, mind gazdasági, mind közösségi szinten, Stănică szerint a megye többi részén is csak részeredményekről lehet beszélni. Versenyképességi előnyt jelenthet Három­szék esetében, hogy demográfiai szempontból viszony­lag jól áll más térségekhez képest, illetve Sep­si­szentgyörgy és részben Kézdi­vá­sár­hely fejlesztési központként, motorként szolgálhat a gazdaság számára. A mezőgazdaság bizonyos ágazatai (burgonya- és cu­korrépa-termesztés), a turizmus, a kultúra országos átlag fölötti, viszont az ellenpóluson komoly hiányosságokat tapasztaltak. Ráadásul a felsorolt húzóágazatok – és ide sorolhatók még a információs, a feldolgozói, valamint a külföldi beruházások révén meghonosítottak – sem működnek megfelelően.


Elvándorlás, szegénység
Az oktató szerint az elvándorlás itt is komoly kihívást jelent, a demográfiai visszaesés Háromszéken is a városokat érinti. Ehhez társul még az elszegényedésnek kitettek magas aránya, ami megyeszinten húsz százalékot jelent – ez a mutató pedig kihat nemcsak az önkormányzatokra (a szociális politika terén), hanem komoly megterhelést jelent az egészségügyi rendszernek, illetve a befektetők idevonzását is károsan befolyásolja. Lesújtó tény továbbá, hogy Kovászna megye az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférésben is elmarad az országos átlagtól, illetve kimondottan alacsony a felsőoktatási végzettséggel rendelkezők száma (a lakosság 9,8 százaléka), ami bizonyos gazdasági ágazatokban megtorpanást, visszaesést generál, mivel hiányoznak a megfelelően képzett szakemberek. Stănică továbbá rámutatott, a szállítási infrastruktúra összességében elfogadható, mégis a megye sebezhetőségét erősíti, amint a munkaerő szerinte rossz eloszlása is – olyan területeken dolgoznak a legtöbben, amelyek termelékenységi szempontból az országos átlag alattiak. És végül szintén gondot jelent, hogy noha van ipar, de jelentős része a nyersanyag-előállítást szolgálja, alternatívát pedig még nem találtak, illetve a megye kiemelt turisztikai potenciál­ját sem sikerül hatékonyan kihasználni, mivel a helyi közösségek nem képesek „önmagukat jól eladni”, ahogy az életvitelt, a gazdag épített, valamint kulturális örökséget és a sokszínűséget sem.


Hiányosságokból előnyt
A Háromszék 2020 stratégiai terv pontosan ezeket az előnyöket, hiányosságokat alapul véve készült el – magyarázta Stănică. „A fő irányvonalak a szakoktatás, az átképzés fejlesztése, illetve a felsőoktatás jelenlétének megerősítése azokban a szakágakban, amelyekre igény van a megyében; a kulturális arculat kialakítása; a térség marketingjének megerősítése, a mezőgazdaság versenyképes ágazatainak támogatása, illetve a vidéki életminőség javítása infrastrukturális, mezőgazdasági, erdészeti fejlesztések révén; az idegenforgalom átirányítása a kormány által sulykolt, kizárólag Ko­vászna városra épített gyógyturizmus irányából a falusi turizmus felé; a technológiai újítások bevezetése a három versenyképes területre: mezőgazdaság, turizmus, kultúra, illetve kiegészítő megoldások azonosítása a feldolgozóipar mellett, és végül segítségnyújtás a fejlesztésekhez szükséges források kihasználásában a kisebb közösségnek” – sorolta az egyetemi oktató.
A dékánhelyettes zárásként felhívta a figyelmet: a tervben leírtak nem kizárólag a megyei önkormányzat feladatai, a vállalkozói és civil szféra közösen képes hatékonyan építkezni. A gazdasági versenyképesség megteremtéséhez pedig elengedhetetlen, hogy minél több kis- és középvállalkozás létezzen, mivel így akár a válság okozta sokkhatás is könnyebben átvészelhető.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 946
szavazógép
2015-03-25: Színház az egész világ - Mózes László:

A jelen pillanat szépsége (Kulisszák mögött)

Színészek mesélnek az éppen bemutatott előadásról – esténként ez megszokott kép a sepsiszentgyörgyi Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben. A Reflex3 Nemzetközi Színházi Fesztiválon minden produkció után a vendégművészek beszélnek az előadás létrejöttéről, kulisszatitkairól. Nemcsak szakmabelieknek izgalmas, hanem a nézőknek is kulturális csemege. Így volt ez a Szerb Nemzeti Színház Sirály című alkotása után is: a szombat esti hétórás előadást követően a teljes szereplői gárda szembenézett a népes közönséggel. A társulat színészei úgy vélekedtek, Csehov szerepein keresztül önmagukat is megmutatják, ugyanakkor elismerően szóltak Tomi Janežič szlovén rendezőről, szívesen dolgoztak vele, többen mondták, nincs hozzá hasonló.
 
2015-03-25: Pénz, piac, vállalkozás - :

Hírbörze (Megújuló expó)

Mint már hírül adtuk, megújulva, új helyszínen fogadja látogatóit idén a Szent György Expó. A városnapok általános nemzetközi kiállítását és vásárát május 1–3. között tartják a Szabadság utcában (Szent József-plébániatemplom és a Lábas Ház között) egy nagyméretű rendezvénysátorban. Szervező az ExpoConsulTeam Kft., társszervező a Promacht Bt., kapcsolattartó: Bodor Dalma (office@expoct.ro, telefon: 0741 598 290).