A gyulladáscsökkentés enyhíti a szélütés hatásait

2015. április 2., csütörtök, Család

A stroke (szélütés, agyi érkatasztrófa) az egyik leggyakoribb halálok és vezető tényező a maradandó rokkantság kialakulásában. Az esetek többségében egy agyi ér elzáródásakor alakul ki, amit az ér által el­látott agyterület gyors elhalása követ. Az Európai Unióban évente csaknem egymillióra tehető a stroke-os esetek száma, és élete folyamán hat emberből egy a betegség áldozatává válhat.

A Magyar Tudományos Akadémia Kí­sér­leti Orvostudományi Kutatóintézeté­nek kutatói és brit kollégáik kulcsfontosságú gyulladá­sos szenzorokat azonosítottak, amelyek jelentős szerepet játszanak a stroke-ot követően jelentkező idegrendszeri károsodás kialakulásában. Eredményük új utakat jelölhet ki a stroke  kezelésében. Dénes Ádám és munkatársai a világon először azonosították azokat a sejten belüli molekuláris szenzorokat, amelyek kiemelten fontos terápiás célpontot jelenthetnek a stroke és más idegrendszeri betegségek kezelésében – olvasható az MTA által az MTI-hez eljuttatott közleményben.
A betegségnek számos kockázati tényezője ismert – cukorbetegség, elhízás, magas vérnyomás, érelmeszesedés –, ugyanakkor a stroke-os esetek 30 százalékának oka ismeretlen. Az elmúlt években Dénes Ádám és manchesteri kollégái az Európai Stroke Hálózat tagjaiként feltárták, hogy a szervezet gyulladásos folyamatai a stroke és más idegrendszeri betegségek kialakulásában kiemelt szerepet játszanak. Igazolták, hogy számos gyakori bakteriális és vírusfertőzés korábban nem gondolt mértékben súlyosbítja a stroke kimenetelét a gyulladásos folyamatok fokozása által.
Mivel jelenleg az agyi keringés részleges visszaállításán kívül nem létezik hatékony terápia a stroke kezelésére, a káros gyulladásos folyamatok gátlása kiemelten fontos lenne. A szélütés előtt vagy után fellépő gyakori bakteriális fertőzések mellett a stroke hatására a bélflóra baktériumainak vagy sejtalkotóiknak egy része a belek falán keresztül kikerülhet a keringésbe. Ezek káros hatásait célzott terápiás módszerekkel a jövőben szelektíven gátolni lehet. A most közölt kutatások eredményeinek köszönhetően lehetőség lesz a stroke után a sérült agyszövetekből kijutó, gyulladást okozó molekulák hatásainak gátlására is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 858
szavazógép
2015-04-02: Család - :

Gyermekeink

Koppány, Lécfalva. Albert Levente felvétele
2015-04-02: Család - :

Terített asztalaink üzenete

A terített asztal, mint szakrális, kultikus jelentőségű, kö­zösségteremtő hely, mindig fontos szerepet töltött be a ma­gyarság életében – ez a megállapítás, ha más-más megfogalmazásban is, többször elhangzott Budapesten a Terí­tett asztalaink üzenete című kötet bemutatóján. Az album a Ven­déglátás Művészete Egyesület kiadásában jelent meg, szerkesztője Sze­leczky Ildikó, az egyesület elnöke.