Új nevet kap a kovásznai szívkórház

2015. április 10., péntek, Közélet

Borzolja a kedélyeket Kovásznán, hogy a város – és az ország – emblematikus egészségügyi intézménye, a szívkórház nevét megváltoztatták. Tették ezt ráadásul majdhogynem „az éj leple alatt”: a kórház, a helyi és megyei intézmények, hivatalok, polgárok tudta és beleegyezése nélkül. A miniszteri rendelet nyomán a Dr. Benedek Géza Szív- és Érrendszeri Rehabilitációs Kórház neve a következőkben Dr. Teculescu–Benedek Szív- és Érrendszeri Rehabilitációs Kórház lesz. A névváltoztatást a kovásznai románok civil szervezete, a Iustinian Teculescu Keresztény Kulturális Egyesület kezdeményezte. Azonnali és feltétel nélküli meghallgatásra találtak a szaktárcánál.
 

  • A szívkórház bejáratánál még nem cserélték le a névtáblát. A szerző felvételei
    A szívkórház bejáratánál még nem cserélték le a névtáblát. A szerző felvételei
  • Juhászlakodalom a Tündérvölgyben – erre a területre épül a szabadtéri múzeum
    Juhászlakodalom a Tündérvölgyben – erre a területre épül a szabadtéri múzeum

A multikulturalitás jegyében
A szívkórházba március 23-án érkezett meg a minisztériumi átirat, mely elővetítette a névcserét. Gabriel Florin Puşcău, a szaktárca főtitkára arról értesítette az egészségügyi intézményt, hogy a Teculescu-egyesület a kórház névcseréjét kezdeményezte. Azzal érveltek, hogy a kovásznai születésű dr. Nicolae Teculescunak országos szinten elismert érdemei vannak a balneológiai ágazatban, de a névváltoztatás szükséges a jó együttélés és a helyi multikulturalitás megőrzése érdekében is. A főtitkár kéri a kórházvezetést, hogy elemezze a felvetést, álláspontját pedig küldje el a minisztériumba. Közölték továbbá: a névváltoztatást jóváhagyta a Kovászna megyei prefektúra.
Arról nincs tudomásunk, hogy a szívkórházban kik ismerhették az átirat tartalmát, de április elsején Nicolae Bănicioiu miniszter aláírta a 406-os rendeletet, mely előírja a névváltoztatást. Ezután indult el a lavina.


Tiltakoznak az orvosok
A névváltoztatásról már az orvosi konzílium tagjai is értesültek, ők április 7-én ültek össze, és egyhangúan elítélték a döntést. A kórház orvosi tanácsa – tizenöt személy, köztük magyarok, románok –, a kórházalapító Benedek Géza orvos fia, felesége, Kovászna polgármestere, a megyei tanács elnöke is tiltakozó levelet küldött az egészségügyi minisztériumba (április 3–7. közötti keltezéssel), kifejezve ellenvetésüket a névadással kapcsolatban. Hangsúlyozták: dr. Nicolae Teculescunak semmiféle érdeme nincs a szívkórház alapításában, nem dolgozott ott, orvosi munkásságának kiemelt eredményeiről sem tudnak. Ezzel szemben dr. Benedek Géza alapító orvos nevét érdemei alapján foglalták a kórház megnevezésébe – miniszteri rendelettel, mely­nek az alapját képező érvek ma is érvényesek. Átirataikra eddig nem érkezett válasz, a névváltoztatás így továbbra is hatályos.


Nem püspök, orvos
Kovásznán kevesen – nevük elhallgatását kérve és úgy is szűkszavúan – nyilatkoznak az esetről. Ésszerűtlennek tartják az intézmény nevének cseréjét, visszásnak a döntést, de a kórházban attól tartanak, megtorlások következhetnek, ha kifogásolják a miniszteri rendeletet. Akadt, aki felvetette: több ezer lejébe kerül majd az intézménynek csupán az, hogy kicserélje saját és két alegységének pecsétjét, a cégéreket, hivatalos iratokat. Maga az eljárás, a kór­ház működésében, működtetésében érdekelt közösségek véleményének figyelmen kívül hagyása is szemet szúró, minden jel arra mutat, jól megszervezett műveletről van szó – vélik.
Nemcsak a módszer dühít sokakat, a Teculescu név hangzása sem jó a magyar köztudatban. Hallatán ugyanis Iustinian Tecu­lescu ortodox katonai püspökre (1865–1932), az 1918-as gyulafehérvári nagygyűlés egyik előkészítőjére gondolnak a legtöbben – és nem csak Kovásznán. A névváltoztatást kezdeményezők és a miniszteri átirat dr. Nicolae Teculescu orvosra (1921–1972) hivatkozik. A kovásznai születésű orvos 1952-től tevékenykedett a városi kórházban – akkor még nem volt szívkórház! –, ahol balneológiai részleget létesített. Miután felszámolták, Szalánc­fürdőre (Slănic-Moldova) költözött, ahol 51 évesen halt meg.
A Kovásznai Szívkórházat (ezzel a megnevezéssel) 1960 januárjában az akkori Magyar Auto­nóm Tartomány Tanácsa Végre­hajtó Bizottságának 1960/296-os határozatával hozták létre – „a munkásosztály pihenésének és kezelésének megszervezésére”. Alapító orvosa dr. Benedek Géza. Az ő nevéhez fűződik az úgynevezett Kovászna-módszer kidolgozása, mely a szív- és érrendszeri betegségek gyógyításában fontos szerepet juttatott a különböző természeti tényezőknek, életmódnak. Azóta több neve is volt a szívkórháznak, legutóbb – a mostani változástól eltekintve – 2010-ben, az intézmény fennállásának 60. évfordulóján, még a kórházalapító éltében nevezték át Dr. Benedek Géza Szív- és Ér­rendszeri Rehabilitá­ciós Kór­házzá.
Mint megtudtuk, a minisztériumba eljuttatott, március 10-én 2015/9-es számmal iktatott névváltoztatási kérés megalapozásában Ovidiu Măciucă ortodox lelkész másfél oldal terjedelemben méltatja dr. Teculescu munkásságát, azt, hogy 1952-ben a kovásznai kórházban balneológiai részleget létesített. Állításuk szerint ez öt évig működött – eközben az orvos nagyszerű eredményeket ért el a balneológiában –, majd megszüntették, épp dr. Benedek Géza utasítására. Arra már nem tér ki, hogy ezt követően elköltözött a városból az orvos, és nem volt jelen a szívkórház alapításánál. A névváltoztatás egyes ellenzői szerint az igaz, hogy Benedek főorvos szüntette be az osztályt, de azért, mert ott egészségtelen körülmények között, a szakmaiság mellőzésével (pl. mofettagáz-injekciók alkalmazásával) folyt a munka.


Hogyan tovább?
A névváltoztatásról megkérdeztük dr. Nicolae Eneát, az orvosi konzílium tagját is, aki lapunknak azt nyilatkozta: az ügy nagyon fontos, alaposan, érvek mentén kell megvitatni, orvosi körben, a helyi tanács ülésén, ha kell, a civil szféra bevonásával is. Szerinte a hirtelen tett kijelentések senkinek nem tesznek jót.
Megkerestük Tamás Sándor megyeitanács-elnököt is, aki elmondta: az egészségügyi tárcának joga van elnevezni alárendelt intézményeit, de az nem elfogadható, hogy kész tényekkel szembesítenek. Szerinte a névváltoztatás véghezvitele során tudatosan mellőzték a nagyközönség tájékoztatását. Sajnos, vannak, akik nem akarják a békés együttélést – vélekedett. A jelen politikai helyzetben az ügy meghaladja az egészségügyi minisztérium szintjét, a névváltoztatás visszavonásában a kormányfői hivatalnak is szerepet kell vállalnia. Az esetről Kelemen Hunor szövetségi elnököt is értesítette a háromszéki elöljáró.

 

Ortodox térhódítás Kovásznán
Kovásznán egyébként kitartó munkával és jól látható ered­ménnyel folyik a román közösség identitásának erősítése, nemzeti szimbolikájának, jeles személyiségeinek köztudatba való beépítése az ortodox vallás erősödése, térhódítása mellett. Dr. Teculescu neve sem most bukkant fel először. 2012. március 17-én Sepsi­szentgyörgyön tartotta fennállásának huszadik évfordulóját az Andrei Şaguna Ke­resztény Kulturális Egyesület. Töb­bek között megfogalmazták: szorgalmazni kell a Kovászna és Hargita megyei románság kiemelkedő személyiségeinek népszerűsítését, utcákat, tereket, intézményeket kell róluk elnevezni. Települé­senként nevezték meg az ilyen személyiségeket. A kovásznai névsorban ott találjuk többek között dr. Nicolae Tecu­lescut. Ismert az az eset is, amikor (több mint tíz évvel ezelőtt) a Tecu­lescu-egyesület támogatásával kezdeményezték, hogy a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Iskola­központ nevébe foglalják bele Iustinian Teculescu püspök nevét is. Legyen az iskola neve Teculescu–Kőrösi vagy Kőrösi–Teculescu – vetették fel. Az akkori helyi tanács nem hagyta jóvá a névváltoztatást, amely azonban néhány éve újból felvetődött, de ismét elvetették. Ellenben az iskola mostani főbejárata közelébe ortodox keresztet emeltek. A vajnafalvi Avram Iancu Elemi Isko­lában nemsokára a névadó mellszobrát állítják fel. A tündérvölgyi Fenyő Szálloda nemrég került az ortodox egyház kezelésébe – a helyi közösség mindenféle beleszólása nélkül, sőt, tiltakozása ellenére. Azt is kevesen tudják, hogy a Dr. Benedek Géza Szív- és Ér­rendszeri Reha­bili­tációs Kórház területéből elvettek 7979 négyzetmétert – a 2013. 12. 11./1043-as számú kor­mányrendelettel, mely a 2013. 12. 23./824-es Hivatalos Köz­lönyben jelent meg –, és azt a Ke­le­ti-Kárpátok Nemzeti Mú­zeuma kezelésébe adták szabadtéri néprajzi múzeum létesítése céljából. Az illető területen nem folyt kezelés, hosszú idő óta ott zajlik a hagyományos vajnafalvi juhászlakodalom. A kiállítási anyag egy része már megvan. Valeriu Kavruk múzeumigazgató év eleji nyilatkozata szerint „élő” múzeum jön létre, működő vízimalommal, hagyományos falusi tevékenységekkel. Kovászna, Har­gita megye területén, Maros megye egy részén elhanyagolták, minimalizálták a román kultúrát, ők felvállalják ennek népszerűsítését – fűzte hozzá.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 888
szavazógép
2015-04-10: Közélet - :

Vádat emeltek Markó Attila ellen

Vádat emelt a korrupcióellenes ügyészség a restitúciós hatóság kártérítési bizottságának nyolc volt tagja, köztük Markó Attila múlt héten lemondott RMDSZ-képviselő ellen.
 
2015-04-10: Közélet - Szekeres Attila:

Adjanak pénzt a kétnyelvűségre

Victor Ponta miniszterelnöknek boldog húsvéti ünnepet kívánva (ma van az ortodox nagypéntek – szerk. megj.), az anyanyelvhasználat támogatását kérte Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. A kormányfőhöz intézett levelében a hivatal létszámkeretének öt fővel való bővítését igényelte, továbbá négymillió lejes költségvetés-kiegészítést a kétnyelvűség biztosítására.