Újkori keresztapák

2015. április 10., péntek, Máról holnapra
Mózes László

Mintha ez lenne a térség legnagyobb, sürgősen orvoslásra szoruló gondja, az egészség világnapja alkalmából – jelezvén egyben a székelyföldi egészségügyi problémák iránti mértéktelen elkötelezettséget – a bukaresti szaktárca jól irányzott huszárvágással átnevezte a kovásznai szívkórházat. Az egészségügyi minisztérium nem találta elég hangzatosnak az alapító szívgyógyász főorvosáról elkeresztelt kórház nevét, így az nem maradhatott pusztán Benedek Géza Szív- és Érrendszeri Rehabilitációs Kórház, hanem ezentúl – rendelete értelmében legalábbis – Teculescu–Benedek néven kell működnie.

Ezt az intézkedést semmilyen szakmai indoklás nem hitelesíti – hatására nem lesz több kardiológus a megyében, noha ezen a téren igen nagy szükség lenne erősítésre, de még csak az orvosi ellátás minősége sem javul Ko­vásznán és a környékbeli falvakban –, a döntés­hozókat egyetlen szempont vezérelhette: önkényesen, rég bevált szokás szerint felülről rákényszeríteni akaratukat a háromszékiekre. Újó­lag megmutatni: a központosított szándék mindenkor erősebb a helybeli törekvésnél. És akiknek nem elég a néhai kórházalapító dr. Benedek Géza neve, elismertsége, azok – bevált szokás szerint – bármikor előráncigálhatnak egy újabb nevet – legyen az püspöké vagy alig ismert balneológusé –, csak hogy ügyüket szolgálja, s általa is bizonyíthassák: Kovásznán nincs létjogosult­sága egy magyar nevű intézménynek.
Ma a kórház, holnap az iskola. Ma Kovászna, holnap Sepsiszentgyörgy. Ma egy kis lépés, holnap egy nagyobb. Az újkori átkeresztelők eközben szívósan dolgoznak, módszerük örök: bevált érzelmi befolyásolással addig fúrnak, addig faragnak, addig ferdítenek, míg célt érnek. Csen­desen, alattomosan.
Sokan joggal felháborodtak a keresztelő hallatán, tiltakoznának, ellenkeznének, ám most újra azzal szembesülnek: ezt a csatát – pillanatnyilag legalábbis – elvesztették. Elvesztettük. Ne áltassuk magunkat: a történtek újabb térvesztést, gyengülést jelentenek, nem csak szimbolikus értelemben.
Ám az önkényes, a háromszéki magyar emberek akaratát semmibe vevő névváltoztatás további kérdéseket is felvet: tudtak-e erről a buzgólkodásról Kovásznán, Sepsi­szent­györ­gyön? Miért hallgattak, miért hallgatnak? Mi­ért kellett addig várni, hogy Teculescu–Bene­dek-szívkórházzal büszkélkedhessünk? Miért nem tudunk megakadályozni olyan intézkedéseket, amelyek egész közösségünket alázzák meg?
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1263
szavazógép
2015-04-10: Közélet - Iochom István:

Európa ízei (Iskola másként)

Az Iskola másként hét részeként tegnap tizenegyedik alkalommal szervezték meg a kézdivásárhelyi Apor Péter Szaklíceum tornatermében az Európa ízei gasztronómiai kiállítást.
2015-04-10: Közélet - Fekete Réka:

Kopjafa Árva Bethlen Kata emlékére (Étfalván őrzik a hagyományt)

Addig kell az embernek maradandót alkotnia, amíg él – hangsúlyozta Lemhényi Katalin, az étfalvi Árva Bethlen Kata Elemi Iskola vezetője tegnap a névadó emlékére állított kopjafa avatóján. Az iskola udvarán összegyűlt ünneplők körében Zsigmond Zoltán, a gidófalvi Czetz János Általános Iskola igazgatója azt mondta: nem a jövőt kell búsulni, hanem a jelenben tenni – utalva arra, hogy egyesek megkérdőjelezték, amikor a kilenc gyermekkel működő helyi iskola a végnapjait éli, ideje van-e kopjafaállításnak.