Nagyon rossz híre van a román parlamentnek, teljesen hitelüket vesztették a képviselők, szenátorok, és úgy tűnik, már menteni sem próbálják renoméjukat, csak zsebüket, és legfeljebb egymást féltik. Dolgozni alig dolgoznak, s ha igen, annak is kevés hasznát látjuk, botrányok övezik majd minden „munkával eltöltött” napjukat, hetüket.
Az elmúlt pár évben ritkán hallhattunk valóban hasznos törvények elfogadásáról, többnyire a kormány által jóváhagyott sürgősségi rendeleteket hitelesítik. Ellentmondások egész sora jellemzi tevékenységüket: szembeszállnak az igazságszolgáltatással, amikor politikai érdekek mentén szavazzák meg vagy utasítják el egy-egy társuk „kiadatását”, de az alkotmánnyal is, amely leszögezi: a törvény előtt minden polgár egyenlő, ugyanakkor fittyet hánynak választóikra, azokra, akiket képviselniük kellene, semmibe veszik az egyértelmű közakaratot, hogy a korruptaknak börtönben a helyük, de az összevissza voksolással, ezek különböző értelmezésével, magyarázatával, gyakorta még saját döntéseikkel is szembemennek. S mindezen túl, a sűrű vakációk, szabadnapok közepette legfőbb foglalatosságuk olyan jogszabályok elfogadása, melyek kizárólag javukat szolgálják. Nemrég saját immunitásukat erősítették volna, most éppen kiemelt nyugdíjaik szerepelnek napirenden. Miközben az idősek átlagjövedelme alig 850 lej, de a többség ennél is kevesebből tengeti napjait, a tisztelt választottak nem hajlandóak beérni az amúgy is tetemes juttatásuk után járó nyugdíjjal, hanem megfejelnék ezt még jó néhány ezer lejjel. Több ezer eurós európai normákhoz igazodó fizetést is követelnének – ilyen felvetés is elhangzott nemrég –, lealacsonyítónak tartják, hogy más államokban dolgozó kollégáiknál kevesebbel kell beérniük, s feledik, hogy azok, akik a bársonyszékekbe juttatták őket, jövedelmük töredékéből élnek, s gürcölnek azért 8–10 órát, nem két-három napig egy héten, hanem sokszor szombaton és vasárnap is.
Egy öncélú, saját bőrét mentő, önnön javaiért síkraszálló társasággá alakult a „tisztelt ház”, mely lassan bár a közjóért való tevékenykedés látszatát sem igyekszik megőrizni. Csakhogy ennél jóval nagyobb a tét, a velejéig romlott politikai osztály nemcsak önmagát járatja le, hanem a modern állam egyik alapintézményét is: azt tükrözik, a törvényhozó testület léte értelmetlen, fölösleges. Ámokfutásukkal immár nemcsak saját hitelük maradékát játsszák el, magát a demokráciát sodorják veszélybe. Ez pedig nem a megbocsátható bűnök közül való.