Be nem tartott ígéretek

2015. április 27., hétfő, Közélet

Az 1918. december 1-jei gyulafehérvári román ígéretekről tartott előadást péntek délután Raffay Ernő történész a Székely Nemzeti Múzeumban. Kulcsár-Terza József, a szervező Magyar Polgári Párt háromszéki elnöke köszöntőjében kifejtette: mindennap időszerű emlékeztetni a román hatalmat a be nem tartott ígéretekre.

Raffay Ernő kijelentette, a magyar–román viszony a Horea, Cloşca és Crişan vezette fel­kelés óta nem jutott nyugvópontra. A témát történelmi összefüggéseiben elemezte, kezdve az 1883-as egyezménnyel, amelyben Ro­mánia támogatásáról biztosította az Osztrák–Ma­gyar Monarchiát, majd az 1916-os titkos bukaresti szerződéssel, melyben Románia kifejtette a Tiszáig terjedő területigényét, továbbá a hadüzenettel, mely átadása előtt már legyilkolták az Erdély határán állomásozó őröket, és betörtek. A hadüzenetben a Monarchia területén élő románok elnyomott helyzetével indokolták a lépést. A történész felsorakoztatta a nemzetközi egyezményekben, majd Románia 1923-as és 1938-as alkotmányában a témára vonatkozó cikkelyeket is, és elemezte a korabeli politikai helyzeteket.  (sz. a.)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 520
szavazógép
2015-04-27: Közélet - Fekete Réka:

Közelebb a székelység történetéhez

Az a százötven háromszéki diák, aki az elmúlt közel fél esztendőben kezébe vette A székelység története kézikönyvet, és vetélkedőre készülve alaposan átböngészte, olyan emberi értékeket ismert meg, mint a hűség, a kitartás, a szülőföld szeretete – összegezte A székely­ség története a kezdetektől 1849-ig verseny hozadékát Keresztes László, a megmérettetés egyik kezdeményezője a Sepsiszentgyörgyön tartott szombati döntőn.
 
2015-04-27: Közélet - :

Húszévesek a mazsorettek

Szombat délután a kézdivásárhelyi sportcsarnokban tartották meg a tizenötödik nemzetközi fúvós- és mazsorett-találkozót, melyen megünnepelték a Tanulók Klubja mazso­rettcsoportja megalakulásának huszadik évfordulóját. Az első csoport Kis Katalin testnevelő tanár kezdeményezésére és vezetésével 1995 tavaszán alakult meg.