Az uborka és a bab május első felétől vethető a szabadban. Mire a sziklevelek kibújnak a földből, a hideg éjszakák elmúlnak. Hidegebb vidéken, vagy ha a tavasz hűvös és nedves, a melegkedvelő zöldségkultúrákkal jobb május második feléig várni.
Ahol hideg a május, ott az uborkát is érdemes cserépben előnevelni, és nem kötelező a talajon futtatni, egyszerű rácsra futtatva tiszta termést lehet szüretelni. A mag könnyen elrothad a földben, a sziklevél megáll a fejlődésben, a növény fogékonnyá válik betegségekre.
A gyapjú- és törökbab nem érzékeny a barátságtalan időjárásra. A karós bab és a bokorbab cserépben előnevelhető. Május elején tegyük a beáztatott babszemeket virágcserépbe. A duzzadt mag a melegben gyorsan kicsírázik. A megerősödött növény május végén, június elején kiültethető.
A nyári fejes és endíviasalátát legjobb kéthetente kis adagokban elvetni. A brokkoli még ráér, de a káposztával és a kelbimbóval már sietni kell. Május elején vethetők az áprilisban elmaradtak: cukorborsó, mángold, dughagyma, mogyoróhagyma, karotta és cékla. Az ágyás első hézagait nyári és hónapos retekkel, spenóttal töltse ki. Május végén kerül sor a késői murokfélékre és a póréhagymára. Édesköményt is tehetünk ebben az időszakban.
Elvethetők az egynyári fűszernövények: a majoránnának, borsfűnek és a porcsinnak már elég meleg a föld. Tehetünk még egyszer zsázsát, kaprot, csombort és turbolyát. A melegigényes bazsalikomot szobában kell előnevelni. A palánták egy részét ültessük ki védett helyre, a többit cserépben tegyük a szobaablakba. Nedves, hűvös nyáron ott jobban fejlődik, mint a kertben.
A hónapos és folyton érő eper is ültethető május elején. A meglevő ágyásokon a sorközöket fedhetjük szalmával, védelmet nyújt a csigák ellen, és tisztább lesz a gyümölcs.
(az Ideal.hu nyomán)