Hírlugas

2015. április 28., kedd, Gazdakör

Agraria kiállítás
Tegnap zárta kapuit a 21. alkalommal megszervezett Agraria nemzetközi mezőgazdasági, élelmiszer-ipari és állattenyésztési vásár és kiállítás. Az eseménynek ezúttal új helyszín, a Kolozs megyei Jucu község adott helyet. A vásár tíz hektáron zajlott, 330 kiállító vitte oda termékeit, és számos gyakorlati bemutató tette színesebbé az eseményt.

Kínába hívtak
Újabb kínai küldöttség vette szemügyre a romániai mezőgazdaság teljesítőképességét. Ezúttal a Prahova megyei Mi­zilben működő, tízezer egyedet számláló marhahizlaldát látogatták meg hasonló befektetések lehetőségeit vizsgálva. Felvetették: az agrárminisztérium, a gazdák képviselői látogassanak el a nyáron sorra kerülő China (Langfang) Inter­national Economic &Trade Fair 2015 rendezvényre, ahol folytathatják az együttműködési lehetőségek megbeszélését.
Magunk dönthetünk
Az EU-tagállamok maguk dönthetik el, hogy engedélyezik vagy megtiltják országuk területén a génmódosított organizmusok (GMO) felhasználását emberi fogyasztásra szánt termékekben vagy az állatok takarmányozására. A GMO használatát előbb uniós szinten kell engedélyeztetni, csak ezután kerülhet sor a tagország belső döntésére.
Nem népszerűsítjük termékeinket
Az Európai Bizottság újabb 41 program elindítását hagyta jóvá, melyekkel az EU piacán, valamint a világ más országaiban próbálják ismertté tenni az unió területén termelt mezőgazdasági termékeket. A programok finanszírozására 130 millió eurót szánnak, ebből 65 millió euró az EU költségvetéséből származik. A programokat 18 tagországban állították össze, köztük – vagy a célországok között – nem szerepel Románia.
Fölényben a vadászok
A vadászati törvény értelmében a juhnyájak mellett hegyvidéken három, dombvidéken két, míg síkvidéken egy juhászkutyát lehet tartani. Ha a vadászok a törvényben foglaltnál több kutyát találnak az esztenán, lelőhetik azokat. – Ez nem helyes, egy esztenán annyi kutyának kell lennie, amennyire szükség van. Külön kellene nyilvántartani az őrzésre és a nyájterelésre használt kutyákat – véli Liviu Bumbu szenátor. Azt mondja, azért kerülhetett a vadászati törvénybe a téves korlátozás, mert a par­lamentben több a vadász, mint a mezőgazdász.
Enyhítik a bortermelés korlátozását
A tejkvóta már megszűnt, hamarosan eltörlik a bortermelés mennyiségi korlátozását előíró szabályozást is. A szigorításokat enyhítik, így 2016-tól a tagországok évente egy százalékkal növelhetik szőlőterületüket. Romániában 182 ezer hektár szőlős van, ebből 35 ezer hektárt az uniós csatlakozás után telepítettek. Az új normák alkalmazását a bor és a szőlősök törvényén keresztül vezetik be. (bokor)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 555
szavazógép
2015-04-28: Gazdakör - :

Május a konyhakertben

Az uborka és a bab május első felétől vethető a szabadban. Mire a sziklevelek kibújnak a földből, a hideg éjszakák elmúlnak. Hidegebb vidéken, vagy ha a tavasz hűvös és nedves, a melegkedvelő zöldségkultúrákkal jobb május második feléig várni.
2015-04-28: Magazin - :

Látogatói csúcsot döntött az idei rendezvény (Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál)

Történetének leglátogatottabb rendezvénye lett az idei Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál – nyilatkozta Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) igazgatója vasárnap.