Gogol darabjának története banálisan egyszerű: férfiak, aggódván az idő múlásán, szeretnének megházasodni, egy nő meg férjhez szeretne menni, és úgy gondolja, az ideális férj kiválasztásához házasságközvetítőre van szüksége. Annyira egyszerű, hogy szinte valószerűtlen, gyerekes replikáival, kicsinyes konfliktusaival, meglepő fordulataival együtt.
Komédia minden elemében, de nem realista komédia, inkább fantasztikus, melyben nem a történet izgalmas, hanem a szatirikus látásmód és a groteszk karakterek, melyek, bár nevetünk rajtuk, állandóan ki is billentenek a felhőtlen szórakozásból. Talán gyerekességük miatt nem tudjuk nyugodt szívvel kinevetni őket, valamiféle sajnálatot is érzünk irántuk.
Jó terep egy rendezőnek a Háztűznéző, egyszerűsége és általánossága sokféle értelmezést megenged, misztikus légköre szinte inspirálja a fantáziát. Zakariás Zalán is biztos kézzel nyúl hozzá, annál is inkább, hogy nagy mestere ő a karikaturista ábrázolásnak, a látványos, már-már rajzfilmszerűen felnagyított, begyorsított gesztusokra, helyzetkomikumra épülő jelenetek kidolgozásának. Ezúttal is jól ráérzett arra, hogy egy figura mitől lesz minél groteszkebb, egy helyzet minél viccesebb – de a maszkok mögött nem minden esetben láttatta azokat az emberi vonásokat, amelyek miatt ezek a szereplők szerethetővé vagy kevésbé szerethetővé válhattak volna.
Mindenki más úton közelít a házassághoz, a gondnok a hozományt lesi, a nyugalmazott gyalogsági tiszt arra lenne kíváncsi, vajon úri nővel van-e dolga, vajon Agafja Tyihonovna tud-e franciául, a tengerésznek, aki folyton szöszöl és szicíliai utazásairól mesél, nincsenek nagy elvárásai, csupán abban reménykedik, hogy tizenhetedik házassági kísérlete végre sikeredik. A főhős Padkaljószin érdekeinek képviseletét barátja, Kacskarjov veszi át, aki a többi kérő ellenében végül megszerzi a lányt pártfogoltjának, de hősünk az utolsó pillanatban megszökik a házasság elől. Az eredeti darab ötödik kérője, a kereskedő kimarad ebből az előadásból, a dramaturgia érdeme, hogy nem is hiányzik.
A kérők kiemelése szándékos, ők végig hitelesen játsszák elrajzolt figuráikat. A tengerészt alakító Nagy Csongor Zsolt abban a jelenetben, ahol korábbi kudarcait elpanaszolja, olyan húrt is megpenget játékával, mely pontosan jelzi, milyen irányban lehetett volna elmozdítani az értelmezést, hogy a lelkünket is megérinthesse az előadás. Egy másik ilyen jelenet, melyben a Mezei Gabriella által alakított főhősnő szerelmes lesz, és egy kisbabát szorongatva mondja el a nézőknek, hogy „már úgy, de úgy ver a szívem, hogy elmondhatatlan…” A rendező jól kezeli ezeket az epizódokat, egy kis zenét is beúsztat ilyenkor, mellyel elmélyíti a befogadást, a színészt pedig segíti, hogy megtalálja magában az őszinte hangokat. Talán ezekből az őszinte hangokból kellett volna többet föllelni ahhoz, hogy érthetőbbé váljanak a motivációk, hogy megértsük, vajon miért nevet olyan kétségbeesetten a kerítőnő a végén, vajon miért erőlteti annyira a házasságot a főhős barátja, vajon miért haragszik rá annyira balgaságáért, hogy egy jól előkészített pillanatban már-már kezet emel rá… Játékok, akár a nyitott ajtók a levegőben, melyek ugyancsak ötletesnek nevezhetőek, de ugyanazt a fölöslegesség-érzetet kelthették a nézőben, mint a „teérted hajtok, hogy mindened meglegyen...” típusú vendégszövegek.