Az FBI segített egy túsz családjának a váltságdíj kifizetésében

2015. május 1., péntek, Világfigyelő

Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) 2012-ben segédkezett abban, hogy a Pa­kisztánban januárban egy dróncsapás által véletlenül megölt amerikai túsz, Warren Wein­stein családja váltságdíjat fizessen az őt fogva tartó al-Kaida terrorhálózatnak, ami ellentmond a terroristák zsarolásának teljesítését elvető hivatalos washingtoni álláspontnak – írta amerikai tisztségviselőkre hivatkozva a The Wall Street Journal napilap tegnap.
 

A lap szerint miközben a Fehér Ház mind nyíltan, mind bizalmasan elutasítja a váltságdíjfizetés lehetőségét, a kudarcba fulladt Weinstein-ügy arra utal, hogy az FBI egyes családoknak útmutatással szolgált az ügyben. Weinstein esetében az FBI leellenőrizte, hogy a terroristák által kikövetelt 250 ezer dollárt közvetítő pakisztáni nem részese-e a zsarolásnak, és több más információt is megosztott a hozzátartozókkal a csere elősegítése érdekében. Névtelenül nyilatkozó kormányzati illetékesek szerint az ügynökök közvetlenül nem hagyták jóvá a váltságdíjfizetést, és nem is adtak arra felhatalmazást, így nem sértették meg a túszok ügyében képviselt amerikai álláspontot. A források szerint az FBI – Weinsteinék oltalmazásának szándékával – csak segédkezett a csa­ládnak, miután az úgy döntött, hogy fizetni fog.
A The Wall Street Journal informátorai szerint ugyanakkor a szövetségiek azt mondták a hozzátartozóknak, hogy a váltságdíj kifizetése valószínűleg a legjobb megoldás lehet Weinstein kiszabadítására. Az amerikai bűnüldöző és hírszerző szervek sohasem tudták hitelt érdemlően megállapítani, hogy a Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Hivata­lának alkalmazásában álló, 73 évesen életét vesztő orvost hol tartották fogva a terroristák, akik 2011-ben rabolták el őt.
A lap emlékeztetett rá: a Fehér Ház egy vezető tisztségviselője korábban több, terroristák által Szíriában elrabolt amerikai túsz családját figyelmezette, hogy a váltságdíj kifizetése törvénybe ütköző cselekedet, ami eljárást vonhat maga után. A The Wall Street Journal forrásai szerint az FBI megnyugtatta a hozzátartozókat, hogy nem fognak vádat emelni ellenük.
Az Egyesült Államokban, amely többször bírált más – elsősorban európai – országokat a váltságdíjfizetés miatt, tavaly megkezdődött a túszokkal kapcsolatos hivatalos magatartás felülvizsgálata, amely mindeddig nem ért véget. A végeredmény aligha lehet a váltságdíjfizetés elutasításának feladása, de az érintettek családjai várhatóan nagyobb segítséget fognak kapni a biztonsági szervektől. Az al-Kaida által elrabolt Wein­stein és egy olasz túsz is életét vesztette januárban az amerikai Központi Hírszerző Ügy­nökség (CIA) terrorelhárítási akciójában.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 71
szavazógép
2015-05-01: Világfigyelő - :

Schulz a halálbüntetésről beszélt Orbánnal

Orbán Viktor miniszterelnök tegnap telefonon beszélt Martin Schulzcal, az Európai Parlament elnökével, akit arról tájékoztatott, hogy nem tervezi a halálbüntetés bevezetését, csupán „vita van róla” Magyarországon.
 
2015-05-01: Világfigyelő - :

A náci múltat bemutató múzeum nyílt Münchenben

Huszonöt évig tartó vita után tegnap megnyitották Münchenben a város náci múltját bemutató múzeumot és dokumentációs központot. Németországban sokáig tartott a náci múlt feldolgozása, Münchenben pedig különösen sokáig, ami azzal magyarázható, hogy „München valamennyi városnál mélyebben keveredett bele a nemzetiszocializmusba” – mondta a Deutschlandfunk országos közszolgálati rádiónak az intézmény alapító igazgatója, Winfried Nerdinger, rámutatva arra, hogy Adolf Hitler és pártja, a Nemzetiszocialista Német Munkáspárt (NSDAP) a bajor fővárosban vált meghatározó politikai erővé a helyi polgárság egy részének támogatásával.