Európának az előre nem látható eseményekre is fel kell készülnie, mivel a történelemben sem a rossz, sem a jó nem győz véglegesen – mondta Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke csütörtök este azon a Bronislaw Komorowski lengyel elnök által moderált panelbeszélgetésen, amelyet európai politikusok részvételével rendeztek Gdańskban a második világháború európai befejezésének 70. évfordulója alkalmából.
A panelbeszélgetés a lengyelországi megemlékezések része volt. Az ünnepségeket a szombati moszkvai győzelem napi parádét megelőzően szervezik. A moszkvai ünnepséget – tiltakozásul az ukrán válságban játszott orosz szerep miatt – a nyugati országok bojkottálják.
A gdański Nemzetközi Szolidaritás Központban megtartott rendezvényt a második világháború utáni európai integrációnak szánták, tizenheten szólaltak fel – többek között Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, Nikosz Anasztasziadisz ciprusi, Dalia Grybauskaite litván, Toomas Hendrik Ilves észt, Klaus Johannis román, Kolinda Grabar Kitarovic horvát, Roszen Plevneliev bolgár, Petro Porosenko ukrán és Milos Zeman cseh elnök, Robert Fico szlovák miniszterelnök, Horst Köhler volt német elnök. Magyarországot Mátrai Márta, az Országgyűlés háznagya képviselte.
A gdański származású Donald Tusk a város lengyel-német történetét vázolta fel az európai integráció előképeként. A világháború történelmi tanulságait összegezve annak a véleménynek adott hangot, hogy az európai politikusoknak előre kell látniuk lépéseik következményeit is. Az európai vezetők közül többen éppen azért nem vesznek részt a szombati moszkvai katonai parádén – folytatta –, mert használják képzelőerejüket. Petro Porosenko ukrán elnök kifejtette: éppen a napokban, az ukrán válság során dől el, hogy Európa képes-e levonni a második világháború tanulságát. Elmondta: az orosz–ukrán konfliktussal kapcsolatban az Európai Unió az egység, a szolidaritás valódi próbáján megy keresztül. Éppen Ukrajna jelent valódi kihívást Európának – hangsúlyozta. Ukrajna cserbenhagyása azok emlékének elutasítását jelentené, akik más háborúknak estek áldozatul – tette hozzá. Kifejtette: a szombati moszkvai katonai parádén Oroszország „a nagy győzelem ürügye alatt” felmutatja majd erejét. Azok az egységek is felvonulnak ott, amelyek Donyeckben harcoltak – mutatott rá. Mint mondta, Ukrajna teljességgel betartja a minszki tűzszüneti megállapodást, és ki kell kényszeríteni, hogy Moszkva is teljességgel érvényesítse ezt. Rámutatott: Oroszország ehelyett jelenleg megerősíti Donyec-medencei műveleteit. Egyben bírálta, hogy egyesek megbékítési politikát képviselnek Oroszország felé – nyilván a náci Németországgal kapcsolatos egykori nyugati politikára is utalva.
Milos Zeman cseh elnök kifejtette: a hitleri Németország képviselte fenyegetést a politikusok a háború kitörése előtt lokális veszélyként fogták fel. Úgy vélte, az Európai Unió ma hasonló módon áll hozzá az Iszlám Államhoz, úgy fogja fel, mintha csak a Közel-Keletre nézve jelentene veszélyt. „Mindnyájan, ahogy itt ülünk, a nemzetközi terrorizmus pontenciális áldozatai vagyunk” – vélekedett.