Újból Magyarországról vitáznak

2015. május 15., péntek, Világfigyelő

Az Európai Parlament (EP) jövő heti strasbourgi plenáris ülésén kedd este vitát folytat a magyarországi helyzetről – közölte az EP sajtószolgálata. Az erről szóló döntés az EP-elnök és a frakcióvezetők tanácskozásán, az úgynevezett elnökök brüsszeli értekezletén született.

Sajnos, megint az európai értékek rombolásáról és a (bevándorlással kapcsolatos) nemzeti konzultációról” lesz szó a vitában – mondta a hír kapcsán Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője. Szerinte a konzultációs kérdőív „álságos, igaztalan, és provokációs szándékkal született”.
A jövő heti plenáris vitára tűzésnek az az előzménye, hogy múlt csütörtökön az EP állampolgári jogokkal, bel- és igazságügyi kérdésekkel foglalkozó bizottsága (LIBE) vitát folytatott arról, milyen jogi következményekkel járna, ha valamely uniós tagállam úgy döntene, hogy újra bevezeti az EU joga által egyértelműen tilalmazott halálbüntetést (mint ismert, nemrég Orbán Viktor magyar miniszterelnök vetette fel a halálbüntetés kérdésének napirenden tartását). A vita végkövetkeztetése az volt, hogy egy ilyen lépés kiváltaná az európai alapértékek súlyos megsértése miatt a szóban forgó tagállam elleni eljárást az alapszerződés 7. cikke értelmében. Egy ilyen eljárás eredményeként akár az érintett tagállam egyes tagsági jogait – így például szavazati jogát – is fel lehetne függeszteni. A LIBE-vitában azonban nem csupán a halálbüntetés napirenden tartásáról volt szó, hanem a migrációs probléma uniós kezelésére irányuló erőfeszítésekkel kapcsolatos, elutasító jellegű magyar kormányzati álláspontról, annak megnyilvánulásairól is.
Egy európai bizottsági forrás a minap az MTI-nek azt mondta: Brüsszelben a halálbüntetés eshetőségének lebegtetését nem tekintik komoly fenyegetésnek abban az értelemben, hogy alapvetően belpolitikai motivációkat sejtenek mögötte, a jogi helyzet pedig kristálytiszta. A migrációs ügyben elfoglalt magyar álláspont azonban ennél nagyobb aggodalmat vált ki uniós körökben, mert az idegenellenesség nem példa nélkül álló jelenség az EU-ban, hanem valós, létező populista körök igyekeznek hangot adni ennek az álláspontnak.
A jövő keddi plenáris Magyarország-vitának nem szűkítették le a témakörét, az ülésen „a magyarországi helyzetről” lesz szó. A vita végén azonban nem lesz határozattervezet, amiről szavaznának a képviselők. Ez utóbbi elemmel kapcsolatban Rebecca Harms és Philippe Lamberts, a zöldpárti EP-frakció két társelnöke közölte: a zöldek azt javasolták, hogy fogadjanak el EP-határozatot is, de ezt az EP jobbközép, néppárti frakciója, valamint a szociáldemokrata frakció is elvetette. „Orbán Viktor magyar miniszterelnök egyre inkább eltávolodik a közös európai értékektől. Orbán támogatja a halálbüntetés bevezetését, és olyan referendumot hirdet meg a menekültpolitika terén, amely a rasszizmust és az idegengyűlöletet szítja” – írta közleményében Harms és Lamberts.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 719
szavazógép
2015-05-15: Nyílttér - :

Az utca hangja

BOCZ KLÁRA, Sepsiszentgyörgy. Tiszta kabaré, ami a román parlamentben történik! A lopás, csalás ezután feledésbe merül, mert akad ennél cifrább dolog is: újabban a szex kelti fel az érdeklődést. A minap arra figyeltem fel, hogy politikusaink mesterséget váltottak, ugyanis a hírek szerint az egyik miniszter úr 400 nőt vitt ágyba!
2015-05-15: Világfigyelő - :

Egységes fellépést a kisebbségekért (FUEN-kongresszus Görögországban)

Egy európai uniós tagországban a kommunizmus bukása után 25 évvel sem jelentenek biztosítékot a megszerzett, törvénybe foglalt közösségi jogok, együttes európai fellépés szükséges ahhoz, hogy a kisebbségek ügyeiben előrelépés történjen – mutatott rá Kelemen Hunor RMDSZ-elnök tegnap az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) a görögországi Komotiniben megszervezett kongresszusán.