Skócia önrendelkezési jogköreinek további szélesítéséről tárgyalt tegnap Edinburghban David Cameron brit és Nicola Sturgeon skót miniszterelnök (fotó). Nicola Sturgeon pártja, a Skócia elszakadására törekvő Skót Nemzeti Párt tegnapi brit sajtóértesülések szerint kész lenne akár London hozzájárulása nélkül is újabb népszavazást kiírni Skócia függetlenségéről, ha nem találja elégségesnek a brit kormány javaslatait az önkormányzati hatáskörök bővítésére.
Sturgeon a tárgyalás után a BBC televíziónak részletek említése nélkül elmondta: Cameron ígéretet tett arra, hogy megfontolja a skót kormány igényeit az eddigi tervekben előirányzottnál is szélesebb szuverén jogkörökre. A konzervatív párti brit kormány – amely a múlt heti parlamenti választáson váratlanul nagyarányú győzelmet aratott – már a hamarosan ismertetendő idei kormányprogramban szerepeltetni kívánja a skót önkormányzatiság bővítéséről szóló törvénytervezetet, amelynek pontjait külön szakértői bizottság állította össze. E pontok között szerepel sok más mellett, hogy Skócia teljes önállóságot kapna a helyi személyi jövedelemadó-kulcsok meghatározásában, és a skót parlament hatáskörébe kerülne a szárazföldi nyersolaj- és földgáz-kitermelési koncessziók odaítélése Skócia területén.
Nicola Sturgeon azonban a brit kormányfővel tartott tegnapi tárgyalás után megerősítette azt a hivatalos skót kormányzati álláspontot, hogy a bizottság javaslatcsomagja csak a kiindulópontja lehet a még ennél is szélesebb skóciai önrendelkezési jogokról szóló tárgyalásoknak. A skót miniszterelnök kijelentette: a bizottsági ajánlásokban megfogalmazott jogkörökön túl a skót kormány önrendelkezési jogkört szeretne mindenekelőtt az üzleti szféra adóztatásában, a helyi minimálbér meghatározásában és a szociális kiadásokban.
A Sturgeon vezette Skót Nemzeti Párt – amelynek az előző parlamenti időszakban mindössze hat képviselője volt a londoni alsóházban – példátlan előretöréssel a brit parlamentben Skóciának járó 59 mandátumból 56-ot megszerzett a múlt heti brit választásokon. Ez jelentősen megerősítette Nicola Sturgeon tárgyalási pozícióit, ám a skót kormányfő eddig igen óvatosan fogalmazott azzal kapcsolatban, hogy a Skót Nemzeti Párt a rendkívüli előretörést ki akarja-e használni egy újabb függetlenségi népszavazás kiírására. Nicola Sturgeon többször hangoztatott álláspontja az, hogy különleges horderejű fejlemények esetén válhat indokolttá a skóciai függetlenségi referendum megismétlése, például akkor, ha a brit kormány – amely két éven belül népszavazást tervez Nagy-Britannia EU-tagságáról – ki akarná rángatni az egész országgal együtt Skóciát is az Európai Unióból.
A skót függetlenségről tavaly szeptemberben tartott referendum után – amelyen az elszakadást ellenzők győztek – David Cameron kizárta az ismétlést, mondván: a népszavazás legalább egynemzedéknyi időre rendezte a kérdést. A The Guardian vezető baloldali brit napilap azonban skót kormányforrásokat idézve tegnap azt írta: a Skót Nemzeti Párt kész lenne Cameron engedélye nélkül, sőt, kifejezett tiltása ellenére is az újabb függetlenségi népszavazás kiírására, például abban az esetben, ha London elvetné a skót önrendelkezési jogkörök további szélesítését, vagy ha a brit EU-tagságról szóló országos népszavazáson a többség a kilépésre voksolna.