Őrizetbe vették Kiss Sándort

2015. június 3., szerda, Belföld

A korrupcióellenes ügyészség őrizetbe vette tegnap Kiss Sándor RMDSZ-es politikust, a Bihar megyei önkormányzat alelnökét, akit csúszópénz elfogadásával, hivatali visszaéléssel, pénzmosással és Beniamin Rus helyi üzletembert, akit pénzmosással gyanúsítanak. Az ügyészség a gyanúsítottak előzetes letartóztatását kezdeményezte.
 

A korrupcióellenes ügyészség 2014 áprilisában közölte, hogy bűnvádi eljárást indított Kiss Sándor ellen, akit három 2003 és 2006 közötti ügyben gyanúsít csúszópénz elfogadásával. Az ügyészség akkor arról is tájékoztatott, hogy az ügyeknek Románián kívüli szálai is vannak, ezért a nyomozásban együttműködött a magyarországi, hollandiai és németországi hatóságokkal. Tegnapi közleményében immár négy ügyet sorol fel a nyomozóhatóság, amelyekkel – állítása szerint – Kiss Sándor és gyanúsított társai 4,3 millió euró haszonra tettek szert törvénytelen eszközökkel.
Az ügyészség állítása szerint három esetben ugyanazt a sablont alkalmazták: Ro­má­niai cégek építkezésben használt gépeket és anyagokat vásároltak nyugat-európai gyártóktól, s bár közvetlenül alkudtak az eladóval, az üzletet angliai és amerikai cégeken keresztül kötötték meg, amelyeknek több százezer euróval többet fizettek a kialkudott árnál. Az árkülönbözetet az ügyészség állítása szerint valamennyi esetben a beiktatott angliai és amerikai cégek tulajdonosa, Bojtor Vilmos László készpénzben vette fel, és fizette ki Kiss Sándornak és Mudura Sándor nagyváradi üzletembernek, hogy ezáltal kedvező elbírálásban részesüljenek különböző közbeszerzési eljárásokon. Mu­dura Sándor a kivizsgálás ideje alatt meghalt. Az ügyész­ség szerint az egyik ügyben a debreceni Keviép Kft. és annak ügyvezetője, Miklóssy Ferenc is érintett.
Kiss Sándort egy korábban nem említett ügyben is gyanúsítja az ügyészség. Eszerint 2004 és 2008 között 3,2 millió euró csúszópénzt kért és kapott egy üzletembertől annak a kijárásáért, hogy a nagyváradi hőerőmű az illető üzletember cégétől vásárolja a szenet. Ebben az ügyben – a közlemény szerint – maga a csúszópénzt fizető üzletember tett feljelentést.
Az RMDSZ Bihar megyei szervezetét is vezető Kiss Sándort tegnap reggel idézték be az ügyészségre, őrizetbe vételét többórás kihallgatás után rendelték el. A politikus 2000 óta tölt be vezető tisztséget a Bihar megyei önkormányzatban. 2004 és 2008 között a megyei tanács elnöke, az azt megelőző és azt követő ciklusokban a tanács alelnöke volt. Kiss Sándor a bűnvádi eljárás tavalyi elindításakor azt nyilatkozta, hogy a nyomozó hatóság többször vizsgálta már az említett ügyeket, és mindig vádemelés nélkül zárta le a nyomozást.
Az RMDSZ Bihar megyei szervezete állásfoglalásban vette védelmébe Kiss Sán­dort. Furcsa egybeesésnek találta, hogy a politikus ellen tavaly a választási kampányban újult ki az ügyészségi vizsgálat, idén pedig azt követően vették őrizetbe, hogy több helyi ügyben fogalmazott meg markáns, a többségnek nem tetsző álláspontot.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 519
szavazógép
2015-06-03: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Erdély jó híre s neve

Jó látni azt, ahogyan Károly herceg immár rendszeressé vált székelyföldi, barcasági látogatásai – talán csak áttételesen és talán visszafogottabban, mint szeretnénk, de – ráirányítják a figyelmet Erdély kulturális sajátosságaira, értékeire, sokszínűségben rejlő gazdagságára.
2015-06-03: Belföld - :

Túlzott a hatóságok reakciója

Túlzott a román hatóságok reakciója a magyar politikai törekvésekkel szemben – áll a Mikó Imre Jogvédő Szoláglat háromszéki szervezetének legújabb hírlevelében, melyben a bukaresti székhelyű Active Watch sajtófigyelő ügynökség jelentésére hívják fel a figyelmet.